انواع پایه بتنی

تیر بتنی

پایه‌های سیمانی در حال حاضر به طور وسیعی در شبکه‌های توزیع به کار برده می‌شوند. پایه‌های بتنی یا فلزی بیشتر در مکانهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که استحکام زیاد و شکل ظاهری از اهمیت بالایی برخوردار باشد. در کشورهای جهان پایه‌های سیمانی در رنگ‌ها و شکل‌های متفاوتی ساخته می‌شوند.

پایه‌های بتنی را بصورت توخالی یا لانه زنبوری می‌سازند تاوزن آن‌ها که عیب این پایه هاست کم شود، زیرا سنگینی آن‌ها به خصوص در محل‌های نامناسب یا سطوح شیبدار کوهپایه‌ها، کار نصب را با مشکل مواجه می‌کند به طوری که این عامل عدم رغبت به کاربرد پایه‌ها با قدرت سنگین را موجب می‌شود.برای تقویت پایه‌های بتنی مسلح از میلگردهای فولادی آجدار به طور سرتاسری در تمام طول استفاده می‌شود.

این میلگردهای طولی باید یکپارچه، آجدار و حداقل از نوع A-H با مقاومت جاری شدن ۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و مقاومت نهایی ۵۰۰۰ کیلو گرم بر سانتی متر مربع باشد. برای جلوگیری از جابجا شدن این میل گرد‌ها در حین بتن ریزی از سیم‌های فولادی دیگری به صورت عمود بر آرماتورهای طولی استفاده می‌شود که آن‌ها را لصطلاح خاموت می‌گویند.

تیر‌های سیمانی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:
الف.) تیر‌های بتنی مسلح یا توپر با مقطع H.
ب.) تیر‌های بتنی پیش تنیده یا مقطع گرد (توخالی)الف.) پایه‌های بتنی مسلحپایه‌های سیمانی مسلح به تیری گفته می‌شود که میلگرد‌ها و سیم‌های فولادی قبل از ریختن بتن بصورت اسکلت فولادی در قالب قرار گرفته و پس از اینکه بتن ریخته شد مقاومت آن را افزایش دهد. پایه‌های نوع توپر با مقطع چند ضلعی که از میل گردهای بلند و بتن ساخته می‌شوند، که بطور معمول بصورت H. شکل (I. شکل) و یا مقطع چهار گوش باشند به اصطلاح بتن مسلح می‌گویند، زیرا دو ماده آرماتور و بتن در ایجاد نیروی مقاوم پایه بطور مشترک عمل می‌نمایند.جدول ۱ – ۳ اطلاعات تیر‌های بتنی مسلح ساخت ایران به پیشنهاد استاندارد وزارت نیرو را نشان می‌دهد.

دراین استاندارد منظور از قدرت اسمی تیر‌های بتنی مقدار بار قابل تحمل تیر در ظرایط کار همیشگی است و قدرت نامی یا قدرت نرمال نیز گفته می‌شود. مقاومت در مرحله ارتجاعی تیر به مقدار ۵ / ۱ برابر قدرت اسمی تیر است که در صورت وارد شدن به تیر و پس از برداشتن نباید در آن تغییر شکل همیشگی ایجاد شود. در پایه بتنی سالمی که برابر مشخصات فنی تهیه شده باشد نیرویی که تحمل خواهد کرد برای تیر‌های با قدرت ۴۰۰ کیلو گرم نیرو و کمتر باید بالا‌تر از سه برابر و برای تیرهایی با قدرت بیش از ۴۰۰ کیلو. گرم نیرو باید بالاتر از ۵ / ۲ برابر نیروی مجاز باشد.

جدول (۱ – ۳) اطلاعات تیر‌های بتنی مسلح

طول متر ( متر )

قدرت اسمی( کیلو گرم نیرو )

مقاومت در مرحله ارتجاعی( کیلو گرم نیرو )

مقاومت نهایی( کیلو گرم نیرو )

۹

۲۰۰

۳۰۰

۶۰۰

۹

۴۰۰

۶۰۰

۱۲۰۰

۹

۶۰۰

۹۰۰

۱۵۰۰

۹

۸۰۰

۱۲۰۰

۲۰۰۰

۱۲

۲۰۰

۳۰۰

۶۰۰

۱۲

۴۰۰

۶۰۰

۱۲۰۰

۱۲

۶۰۰

۹۰۰

۱۵۰۰

۱۲

۸۰۰

۱۲۰۰

۲۰۰۰

۱۲

۱۲۰۰

۱۸۰۰

۳۰۰۰

۱۵

۴۰۰

۶۰۰

۱۲۰۰

۱۵

۶۰۰

۹۰۰

۱۵۰۰

۱۵

۸۰۰

۱۲۰۰

۲۰۰۰

۱۵

۱۲۰۰

۱۸۰۰

۳۰۰۰

تیر‌های بتنی بر اساس نسبت نیروی مجاز عرضی به قدرت اسمی از نظر کلاس و پایه به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

۱ – پایه‌ی بتنی مسلح چهار گوش – کلاس آ.: نیروی مجاز عرضی معادل ۳ / ۰ تا ۴ / ۰ قدرت اسمی.

۲ – پایه‌ی بتنی مسلح چهار گوش – کلاس ب.: نیروی مجاز عرضی معادل ۴ / ۰ تا ۶ / ۰ قدرت اسمی

۳ – پایه‌ی بتنی مسلح چهار گوش – کلاس پ.: نیروی مجاز عرضی معادل قدرت اسمی که در استاندارد (وزارت نیرو) ایران فقط تیر‌های بتنی کلاس آ. قابل تولید و استفاده می‌باشند.

۲ – خصوصیات پایه‌های بتنی مسلح

پایه‌های بتنی مسلح در هر ارتفاع استاندارد شده‌ای که ساخته شوند، باید بر اساس نیروی کششی نرمال و در یکی از انواع ۲۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰، ۱۲۰۰ کیلوگرم نیرو باشد.

شکل پایه‌ها بصورتی است که با داشتن قالب پایه ۱۵ متری به آسانی می‌توان با حذف قسمتی از انتهای قالب به ترتیب برای ساخت پایه‌های ۱۴، ۱۳، ۱۲، ۱۱، ۱۰ و ۹ متری اقدام نمود. قدرت کششی که هر یک از این پایه‌ها می‌توانند تحمل کنند همان نیروی کششی پایه ۱۵ متری خواهد بود.

۳ – سوراخ‌های تیر بتنی

برای دسترسی به تجهیزات نصب شده در سر تیر‌های بتنی و امکان بالا رفتن راحت سیمبانان بدون استفاده از بالابر یا نردبان روی تیر‌ها محل هایی به عنوان پلکان به چشم می‌خورد. این پله‌ها چه بصورت دائمی روی پایه‌ها وجود داشته باشند و چه بصورت موقتی ایجاد شوند امکان بالا رفتن به این گونه تیر‌ها را فراهم خواهند نمود.

اهمیت یکنواخت سازی و رعایت فاصله تعریف شده این سوراخ‌ها توسط همه سازندگان به جهت متناسب سازی ساخت کنسول پین‌ها، سکوهاس ترانس و سرکابل‌ها بر اساس رعایت این فواصل الزامی گردیده است.

موارد مورد نیاز برای ایجاد سوراخ:

– سوراخ برای بستن پایه (میله) مقره سر تیر یا اتصال سیم خنثی

-سوراخ برای بستن کراس ارم و کنسولهای شبکه فشار متوسط

– سوراخ برای بستن ساید آرم و کنسول‌های یکطرفه

– سوراخ برای بستن کراس آرم و کنسول دوم (دو مداره)

– سوراخ برای بستن کلید‌ها و کات اوت‌ها و سکسیونرهای هوایی و بازوهای برقگیر و کات اوت فیوز‌ها.

– سوراخ برای بستن سکوی نگهدارنده ترانسفورماتور یا سکوی سرکابل‌ها

– سوراخ برای بستن تسمه‌های حایل (بریس)

– سوراخ برای بستن بازوی چراغهای روشنایی (یه صورت چهار طرفه)

– سوراخ مخصوص اتصال سیستم مهار (میله مهار)

– سوراخ بستن راکهای فشار ضعیف و کراس آرمهای افقی و عمودی و براکت شبکه فشار ضعیف.

-سوراخ مخصوص بستن اتریه و مقره‌های شبکه فشار ضعیف.

-سوراخ مخصوص بستن کابلهای فشار ضعیف.

– سوراخ مخصوص بستن حایل‌های نگهدارنده‌ی کابل‌های فشار ضعیف.

دستورالعمل الزامات انبارش،جابجایی،حمل و نصب پایه های بتنی مسلح چهارگوش

منبع

 

قابل توجه

پایه های چدن نشکن     جایگزین مناسب تیرهای سیمانی

پایه های روشنایی چدن نشکن

  • ارسال شده توسط : فناوری اطلاعات
  • ۹ شهریور, ۱۳۹۶