موافقت تولیدکنندگان اوپک پلاس با افزایش تولید نفت - مهرشید نیرو •

موافقت تولیدکنندگان اوپک پلاس با افزایش تولید نفت

انتظار می رود اوپک پلاس و متحدانش در نشست هفته جاری با افزایش بیشتر عرضه نفت موافقت کنند که منعکس کننده خوش بینی این گروه به تقاضای جهانی خواهد بود.

 تحلیلگران در نظرسنجی بلومبرگ پیش‌بینی کردند تولیدکنندگان اوپک پلاس در نشست هفته جاری احتمالا افزایش تولید ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز را تصویب می‌کنند. چندین نماینده اوپک اظهار کرده‌اند انتظار دارند افزایش تولید در فوریه هم ادامه پیدا کند.

اوپک و متحدانش پیش بینی می‌کنند روند احیای تقاضای جهانی برای نفت امسال هم ادامه پیدا کند و شیوع واریانت امیکرون تاثیر موقتی بر آن داشته باشد. ترافیک سنگین در کشورهای مصرف کننده آسیایی و کاهش ذخایر نفت در آمریکا، به دورنمای آنها از وضعیت بازار اعتبار بخشیده است و قیمت‌ها را نزدیک ۸۰ دلار در هر بشکه نگه داشته است.

باب مک نالی، رئیس شرکت مشاوره راپیدان انرژی و مقام سابق کاخ سفید اظهار کرد: تا زمانی که امیکرون یا عوامل کلان به تقاضا ضربه نزنند، بازار می‌تواند نفت بیشتری را جذب کند.

پانزده نفر از ۱۶ تحلیلگر و معامله گر که در نظرسنجی بلومبرگ شرکت کردند، پیش بینی کردند که افزایش تولید در نشست آنلاین روز سه شنبه وزیران اوپک پلاس تصویب خواهد شد. شاخصها درباره مصرف سوخت نشان می دهند که نفت بیشتری می تواند جذب شود زیرا همه کشورهای آسیایی بجز یک کشور در دسامبر بر مبنای ماه به ماه رشد ترافیک ماهانه را ثبت کرده اند.

افزودن عرضه همچنین نشان می دهد ریاض ریسکهای تورم که مشتریان بزرگ تحمل می کنند و باعث شد رییس جمهور آمریکا خواستار افزایش بیشتر تولید برای مهار افزایش قیمت بنزین شود را در نظر می گیرد. اگرچه تصویب افزایش تولید نفت اوپک پلاس در ابتدا از سوی معامله گران به عنوان یک عامل منفی در نظر گرفته شد اما شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی با اعلام این که اوپک پلاس در تصمیم برای افزایش تولید منعطف خواهد بود و در صورت لزوم پیش از نشست بعدی، به صورت فوق العاده دیدار و سطح تولید را بر اساس شرایط تنظیم خواهد کرد، به بهبود فضای بازار کمک کرد.

ادامه افزایش تولید ماهانه بدون ریسک نیست. چین که بزرگترین مصرف کننده نفت آسیاست، نشانه‌هایی از ضعف تقاضا برای سوخت را در بحبوحه سیاست کووید صفر و سخت گیری در قبال آلایندگی نشان داده است. در آمریکا ایرلاینها در واکنش به افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا، ۱۱۲۵ پرواز را حذف کرده‌اند.

ارزیابی اوپک بر این است که بازار نفت به مازاد عرضه بر می‌گردد که در ماه‌های آینده با افزایش عرضه تشدید خواهد شد. با افزایش مازاد عرضه که این گروه پیش بینی کرده است در مارس به ۲.۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد، اوپک پلاس باید در افزایش بیشتر تولید تجدیدنظر کند.

بیورن شیلدراپ، تحلیلگر کالای ارشد شرکت SEB AB پیش‌بینی کرد: اوپک پلاس بعید است اکنون مرتکب اشتباه شود و اجازه دهد ذخایر نفت به میزان قابل ملاحظه‌ای رشد کنند.

یک نماینده ارشد اوپک گفت: اما این گروه فعلا نگران چشم انداز رشد ذخایر نیست.

به گفته نمایندگان اوپک پلاس، ذخایر نفت در حال حاضر در سطح پایینی قرار دارند و معمولا در زمان رکود تقاضای فصلی در سه ماهه نخست، رشد می‌کنند. طبق آمار اوپک، ذخایر کشورهای توسعه یافته اکنون ۱۷۰ میلیون بشکه پایین میانگین دوره ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ است.

اوله هانسن، مدیر تحقیقات کالا در ساکسو بانک اظهار کرد: دلیلی نمی‌بینم که این گروه به افزایش تولید با روند فعلی ادامه ندهد حداقل با در نظر گرفتن این حقیقت که تاثیر شیوع واریانت امیکرون بر تقاضای جهانی محدود است.

به گفته مک نالی، افزایش تولید اوپک پلاس در هر صورت ملایمتر خواهد بود زیرا بسیاری از کشورها به خصوص آنگولا و نیجریه برای افزایش تولید و رساندن آن به سقف تعیین شدن با مشکل روبرو هستند. در نتیجه افزایش تولید واقعی اوپک پلاس در فوریه احتمالا کمتر از ۴۰۰ هزار بشکه در روز رقم تصویب شده به صورت رسمی خواهد بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اعضای اوپک روز دوشنبه دیدار جداگانه‌ای برگزار می‌کنند تا دبیرکل بعدی این گروه را انتخاب کنند. نمایندگان اوپک می گویند هیثم الغیث، نماینده سابق کویت تنها نامزدی است که به صورت رسمی پیشنهاد شده و از حمایت گسترده اعضای اوپک برخوردار است. اگر غیث انتخاب شود، جانشین محمد بارکیندو خواهد شود که شش سال حضورش در این مقام در ژوئیه به پایان می رسد.

ایسنا

نوشته‌های مشابه