خط لوله

همکاری عراق و منطقه کردستان برای حل اختلافات نفتی

دولت فدرال عراق و منطقه نیمه خودمختار کردستان متعهد شدند برای حل اختلافاتی که در خصوص انرژی دارند، همکاری کرده و فصل جدیدی را در زمینه مسائل مربوط به انرژی آغاز کنند.

احسان عبدالجبار اسماعیل، وزیر نفت عراق روز یکشنبه در بغداد با کمال اتروشی، وزیر منابع طبیعی دولت منطقه ای کردستان دیدار و درباره شروع جدید در روابط انرژی گفت و گو کردند.

وزیر نفت عراق از همکاری با وزارت منابع طبیعی دولت منطقه ای کردستان استقبال و آمادگی وزارتخانه خود برای حذف همه موانع فنی و مالی را اعلام کرد.

این دو وزیر موافقت کردند منافع ملی را در اولویت ملاحظات دیگر قرار دهند و اعلام کردند شفافیت در بخش انرژی سراسر عراق اهمیت دارد.

کمال اتروشی ابراز امیدواری کرد که روابط با دولت فدرال در بغداد بهبود پیدا کرده و پروژه های مشترک در آینده ساخته شوند.

دولت منطقه ای کردستان پس از این که دولت فدرال عراق سهم ۱۳۶ میلیون دلار (۲۰۰ میلیارد دینار عراقی) این منطقه از بودجه را آزاد کرد، اواخر ماه گذشته اعلام کرد کاهش حقوق کارمندان دولتی کردستان خاتمه پیدا می کند.

به دلیل بحران سال گذشته، دولت منطقه کردستان که نسبت به دولت فدرال عراق وابستگی بیشتری به درآمدهای نفتی دارد، موفق نشد حقوق بخش دولتی را به موقع و به طور مناسب پرداخت کند در حالی که نیمی از نیروی کار این منطقه در بخش دولتی مشغول به کار هستند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نفت کردستان که از طریق خط لوله ارسال می شود، سال گذشته به طور میانگین ۲۸ دلار و ۱۰ سنت در هر بشکه فروخته شد و ارزش ناخالص نفت صادر شده از طریق خط لوله ۴.۴۴ میلیارد دلار بود. مجموع صادرات و مصرف نفت این منطقه برای کل سال به ۱۶۵ میلیون و ۹۴۲ هزار و ۸۶۱ بشکه رسید که پنج میلیون بشکه کمتر از سال ۲۰۱۹ بود.

ایسنا

نوشته‌های مشابه