ادامه درگیری روسیه و آمریکا بر سر خط لوله گازی

درگیری روسیه و آمریکا بر سر سرنوشت خط لوله صادرات گاز نورد استریم ۲ با واکنش شدید مسکو به درخواست واشنگتن برای تشکیل ائتلاف کشورها به منظور مقابله با تکمیل ساخت این پروژه ادامه یافت.

اندکی بیش از ۱۵۰ کیلومتر از ساخت خط لوله نورد استریم ۲ مانده که باید در آبهای دانمارک و آلمان احداث شود اما بحث سیاسی در خصوص این پروژه شدت گرفته و معلوم نیست این خط لوله چگونه و چه زمانی تکمیل خواهد شد.

نورد استریم ۲ ظرفیت کریدور گاز از طریق دریای بالتیک به آلمان را دو برابر کرده و به ۱۱۰ میلیارد متر مکعب در سال می رساند و نیاز روسیه به استفاده از اوکراین به عنوان یک کشور ترانزیت برای صادرات گاز به اروپا را کاهش می دهد.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اواخر هفته گذشته تشدید مخالفت آمریکا با این خط لوله را محکوم و اعلام کرد آلمان باید درخواستها برای توقف این پروژه را نادیده بگیرد. این درخواستها در پی مسمومیت الکسی ناوالنی، منتقد برجسته پوتین در ۲۰ اوت مطرح شده است.

خبرگزاری تاس به نقل از لاوروف نوشت: تصور می کنم زمان آن رسیده که ما درباره این موضوع آرام باشیم. این موضوع اکنون به مسئله حیثیت آلمان تبدیل شده است.

آلمان در این خصوص دچار دو دستگی شده است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان با وجود درخواستهای سیاسی برای توقف ساخت نورد استریم ۲ پس از مسمومیت ناوالنی، همچنان موافق این پروژه مانده است. اما آمریکا علاوه بر اقداماتی که پیش از این انجام داده و تحریمهایی را برای شرکتهای مشارکت کننده در ساخت نورد استریم ۲ وضع کرده، تلاشهایش برای متوقف کردن این پروژه را در هفته های اخیر تشدید کرده است.

تشکیل ائتلاف بین المللی

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اوایل هفته گذشته به نشریه بیلد آلمان گفت: واشنگتن در حال تشکیل یک ائتلاف برای جلوگیری از تکمیل ساخت خط لوله صادرات گاز نورد استریم ۲ و ممانعت از افزایش صادرات گاز روسیه به اروپا است.

وی در این مصاحبه اظهار کرد: از نقطه نظر آمریکا، نورد استریم ۲ اروپا را به خطر می اندازد زیرا این منطقه را به گاز روسیه وابسته می کند و اوکراین را به خطر می اندازد که به نظر من برای بسیاری از آلمانیها نگران کننده است. ما امیدواریم ساخت نورد استریم ۲ تکمیل نشود و روی تشکیل ائتلافی برای جلوگیری از چنین اتفاقی کار می کنیم. امیدواریم که دولت آلمان هم به چنین نتیجه ای برسد خواه برای آنچه برای ناوالنی اتفاق افتاده باشد یا مسائل امنیتی که وابستگی به گاز روسیه به همراه می آورد.

سرگی نچایف، سفیر روسیه در آلمان در واکنش به این اظهارات از برلین خواست تصمیماتش در خصوص نورد استریم ۲ را به تنهایی بگیرد و تسلیم فشارهای آمریکا نشود.

وی در مصاحبه با برلینر سایتونگ گفت: دولت آلمان تاکنون قاطعانه در برابر این پروژه ایستاده و ما امیدواریم که به همین نحو بماند. نورد استریم ۲ یم پروژه اقتصادی بین المللی و مطابق با استانداردهای اروپایی است و همه مجوزهای لازم را دریافت کرده و اتحادیه اروپا خود باید امنیت انرژی اش را تامین کند.

بیمه کشتی

در حالی که بحث سیاسی در خصوص نورد استریم ۲ همچنان داغ است، هیچ نشانه ای از این که کار احداث خطوط لوله در بستر دریا نزدیک به پایان است، وجود ندارد.

کشتی احداث لوله آکادمیک چرسکی که قرار بود باقی کار احداث لوله ها در بستر دریا را انجام دهد، در بندر آلمانی موکران مانده است. سایر کشتیهای کمکی شامل ایوان سیدورنکو به این بندر رفت و آمد دارند.

ممکن است مشکلاتی برای بیمه کشتیرانی به دلیل تهدید تحریمهای آمریکا وجود داشته باشد.

بر اساس گزارش پلاتس، اخیرا انجمنهای متعلق به گروه بین المللی “پی اند آی کلوبز” به اعضایشان درباره ریسک فراهم کردن پوشش بیمه برای کشتیهای مشارکت کننده در پروژه نورد استریم ۲ هشدار داده اند.

ایسنا

نوشته‌های مشابه