استارت تعمیرات نیروگاهی زده شد

به منظور افزایش آمادگی نیروگاه ها برای پیک تابستان سال آینده برنامه ۱۰۰ هزار مگاواتی تعمیرات سالانه نیروگاه‌های برق کشور آغاز شد.

پیش از فرا رسیدن پیک مصرف برق سال آینده حدود ۱۰۰ هزار مگاوات برنامه تعمیراتی در نیروگاه‌های سراسر کشور اجرا خواهد شد و براساس ارزیابی صورت گرفته، برنامه تعمیراتی پیش‌بینی شده برای این دوره نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی ۱۱ درصدی داشته است.

پرستو نریمیسا – مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، بهره‌برداری و بازار برق شرکت نیروی برق حرارتی – در این رابطه گفت: این موضوع نشان از افزایش توانمندی بهره‌برداران و شرکت‌های وابسته به فعالیت‌های مرتبط با تعمیرات نیروگاهی است که با رشد ظرفیت نصب شده در کشور علاوه بر تمرکز بر ساخت داخل و افزایش توانمندی نیروی متخصص، موفق به کاهش زمان تعمیرات و انجام حجم بیشتر از ظرفیت تعمیراتی در دوره شده‌اند.

وی یادآور شد:‌ به منظور حصول اطمینان از کارکرد مناسب واحدهای حرارتی در دوره اوج بار، همه ساله انجام تعمیرات اساسی و دوره‌ای، بازدید مسیر داغ و اتاق احتراق واحدهای مختلف حرارتی در نیروگاه‌های خصوصی و دولتی از نیمه شهریور تا پایان اردیبهشت‌ماه سال بعد در دستور کار قرار دارد.

نریمیسا اضافه کرد:‌ در این راستا در دوره منتهی به خرداد امسال با وجود تمامی محدودیت‌های مالی و مشکلات دوران شیوع بیماری کرونا بیش از ۹۰ هزار مگاوات برنامه تعمیرات توسط متخصصان داخلی در نیروگاه‌های حرارتی موجود با موفقیت صورت پذیرفته است.

بنا بر اعلام شرکت نیروی برق حرارتی، وی با تاکید بر اینکه ۸۰ درصد تجهیزات و لوازم یدکی نیروگاه‌ها با تکیه بر توان متخصصان داخلی و همکاری مراکز دانش‌بنیان و تحقیقاتی بومی‌سازی شده است، گفت:‌ در این مدت بیش از ۱۱ هزار نفر از پرسنل نیروگاه‌ها در گرمای طاقت ‌فرسای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد به صورت بی‌وقفه در تلاش بودند تا برنامه تعمیرات سالانه نیروگاه‌های کشور در موعد مقرر به پایان برسد و خللی برای تامین برق پایدار مشترکان در روزهای اوج مصرف ایجاد نشود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، بهره‌برداری و بازار برق شرکت نیروی برق حرارتی با اشاره به روند مناسب تامین سوخت نیروگاه‌ها در دوران اوج مصرف برق کشور، گفت: از ابتدای سال محدودیت‌هایی در تامین سوخت گاز طبیعی برای نیروگاه‌ها وجود داشت که با برنامه‌ریزی دقیق و هماهنگی با شرکت ملی پخش و پالایش فراورده‌های نفتی بدون هرگونه اختلالی، تداوم تولید در نیروگاه‌ها صورت پذیرفت.

ایسنا

نوشته‌های مشابه