استخراج بیت کوین به مخاطره افتاد

قیمت زغال سنگ در چین طی یک ماه گذشته که واردات این کشور متوقف شده، افزایش یافته و باعث کمبود انرژی برای مصرف کنندگان خانگی و صنعتی و خاموشی شده و به تهدیدی برای استخراج بیت کوین تبدیل شده است.

چین به سهمیه بندی برق اقدام کرده است. نیاز بالای استخراج بیت کوین به مصرف برق با جنگ تجاری میان چین و استرالیا و توقف واردات زغال سنگ استرالیایی به چین، توربینهای بادی یخ زده و کمبود عرضه زغال سنگ روسیه که ملوانان و خدمه کشتی را ماهها در دریا سرگردان نگه داشته، مورد تهدید واقع شده است.

چین میزبان اکثر استخراج کنندگان بزرگ بیت کوین جهان است و استخراج کنندگان بیت کوین از سهمیه بندی برق در چین ممکن است بدترین صدمه را ببینند.

این موضوع منطقی به نظر می رسد زیرا استخراج بیت کوین فوق العاده انرژی بر است و یک مبادله تک به اندازه مصرف ۲۳ روز یک خانه آمریکایی، برق مصرف می کند و انتشار آلایندگی آن معادل تماشای ۵۴ هزار و ۵۶۳ ساعت ویدیو در یوتیوب است.

کمبود زغال سنگ در چین و بار فزاینده فعالیت صنعتی باعث خاموشی گسترده در استانهای ژیجیانگ، هونان، جیانگ شی، شانکسی و گوانگ دونگ شده است و باعث شده شهرها برای مصرف برق محدودیتهایی وضع کنند. نشریه ساوت چاینا مورنینگ پست خاموشیهای اخیر را بدترین خاموشی در حدود یک دهه گذشته خوانده است.

اما موضوع استخراج بیت کوین، این وضعیت را پیچیده تر کرده و باعث توجه رسانه ها شده زیرا یک بیت کوین اکنون ۲۷ هزار و ۷۷ دلار ارزش دارد و استخراج بیت کوین با ارزش بازار حدود ۵۰۰ میلیارد دلار، کسب و کار بزرگی است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، ریشه اصلی کمبود زغال سنگ در چین، تحریم واردات از استرالیا در پی تنش میان دو کشور و تبدیل شدن آن به جنگ تجاری است اما چین منکر این است که توقف واردات زغال سنگ استرالیا باعث کمبود نیرو شده است.

ایسنا

نوشته‌های مشابه