انرژی روسیه

افزایش تولید نفت و میعانات روسیه

تولید نفت روسیه در ژوییه برای نخستین بار در سه ماهه گذشته پس از سهمیه های تولید بالاتری که به سایر اعضای اوپک پلاس تعلق گرفت، افزایش یافت.

وزارت انرژی روسیه اعلام کرد تولیدکنندگان روسی ۴۴.۲۴ میلیون تن نفت و میعانات در ماه میلادی گذشته تولید کردند که طبق محاسبه بلومبرگ بر اساس نرخ تبدیل ۷.۳۳ بشکه به ازای هر تن، معادل ۱۰.۴۶ میلیون بشکه در روز و ۰.۳ درصد بالاتر از ژوئن است.

ارزیابی پایبندی روسیه به توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس دشوار است زیرا وزارت انرژی این کشور آمار تولید نفت و میعانات که شامل توافق محدودیت عرضه نیست را به صورت کلی اعلام کرده و جداگانه منتشر نمی کند. اگر تولید میعانات روسیه در ژوییه مشابه ژوئن (حدود ۹۰۰ هزار بشکه در روز) باشد، در این صورت تولید روزانه نفت به ۹.۵۶ میلیون بشکه می رسد که اندکی بالاتر از سهمیه تولید ۹.۴۹۵ میلیون بشکه در روز روسیه برای ماه گذشته بوده است.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه روز جمعه به خبرنگاران گفته بود نرخ پایبندی این کشور به توافق محدودیت عرضه در ژوییه حدود ۱۰۰ درصد خواهد بود. آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه اخیرش اعلام کرد نرخ پایبندی این گشور از ۹۴ درصد در ماه مه و ۹۱ درصد در آوریل به ۹۶ درصد در ژوئن بهبود یافت. تعمیرات برنامه ریزی شده پایگاههای تولید، عامل بهبود نرخ پایبندی این کشور به محدودیت عرضه بوده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تحت توافق اوپک پلاس، روسیه اجازه دارد تولید نفت خود را ۱۱۶ هزار بشکه در روز از ماه مه تا ژوییه افزایش دهد. این گروه ماه گذشته با افزایش تولید ماهانه گروهی به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز از اوت تا دسامبر موافقت کرد. به این ترتیب به گفته نواک، روسیه اجازه دارد از اوت تولیدش را هر ماه ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

ایسنا

نوشته‌های مشابه