بدهی وزارت نیرو به پیمانکاران امسال با نفت تهاتر می‌شود

وزیر نیرو گفت: کارهای خوبی را برای تهاتر نفت برابر مطالبات آغاز کردیم و اشتیاق فراوانی هم بین طلبکاران وزارت نیرو برای تهاتر نفت در برابر تسویه همه یا حداقل بخشی از مطالبات وجود دارد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز در حاشیه مراسم افتتاح مرکز پایش صنعت برق ایران و نیروگاه شاهرود در جمع خبرنگار ان در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر اینکه روند اقدامات وزارت نیرو در استفاده از پتانسیل قانونی تهاتر نفت برابر مطالبات این وزارتخانه چیست، گفت: سال گذشته این فرصت قانونی برای تهاتر نفت برابر مطالبات را نداشتیم و خوشبختانه امسال این فرصت فراهم شد.

وی افزود: کارهای خوبی را در این زمینه آغاز کردیم و اشتیاق فراوانی هم بین طلبکاران این وزارتخانه برای تهاتر نفت در برابر تسویه همه یا حداقل بخشی از مطالبات خود وجود دارد.

اردکانیان با تأکید بر اینکه شرایط و ضوابط وزارت نفت برای استفاده از این پتانسیل قانونی مهم است، اظهار داشت: قطعاً وزارت نفت آنچه مصلحت می‌دانند در چارچوب کلی دولت مدنظر دارند. امیدواریم امسال بتوانیم از این سازوکار استفاده کرده و مسیر برای ما در این راستا باز باشد.

این مقام مسئول در ادامه پرسش مهر درباره اینکه آیا طلبکاران شما به طور انفرادی توان صادرات نفت خام را دارند، توضیح داد: شاید این طلبکاران به تنهایی امکان صادرات نداشته باشند اما بر اساس ظرفیت‌هایی که دارند، می‌توانند از توان مجموعه‌هایی که اهلیت آنها در صادرات نفت خام به اثبات رسیده است، استفاده کنند.

وزیر نیرو در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه علت کاهش سهم گاز در نیروگاه‌ها چه بوده است؟ گفت: اگر گاز به طور کامل برای نیروگاه‌ها تأمین شود، قطعاً از گاز استفاده می‌کنیم چرا که تأمین پایدار برق مردم برای ما در اولویت است و اگر سوخت گازی به طور کامل تأمین نشده یا با محدودیت مواجه شود، به ناچار از سوخت مایع استفاده می‌کنیم.

این مقام مسئول در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چه برنامه‌ای برای جذب سرمایه داخلی با توجه به محدودیت‌های تحریمی و محدودیت جذب سرمایه‌گذار خارجی دارید؟ توضیح داد: در حال حاضر آمار دقیقی از عملکرد جزئی سایر بخش‌های وزارت نیرو ندارم اما باید بدانید که این وزارتخانه از جمله دستگاه‌هایی است که بخش قابل توجهی از آنچه به مردم گزارش می‌دهد، با تکیه بر توان و سرمایه داخلی انجام شده است.

به گفته وی، به طور مثال در پی اجرای پویش «هر هفته الف ب ایران» در ۶ ماهه سال گذشته ۳۳ هزار و ۴۵۳ میلیارد تومان طرح افتتاح شد که ۶۰ درصد این میزان از سرمایه غیردولتی بود بنابراین می‌توان گفت از فرصت‌های داخلی به خوبی استفاده کردیم و در تنوع‌بخشی به منابع مالی داخلی تبحر یافتیم.

اردکانیان با اعلام اینکه در شرایط کنونی باید سوال این باشد که با توجه به تحریم‌ها و محدودیت منابع داخلی (درآمدهای نفتی دولت)، وزارت نیرو سال گذشته بیش از ۳۳ هزار میلیارد تومان و امسال نیز ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح افتتاح می‌کند، گفت: پاسخ آن روشن است؛ با استفاده از سرمایه غیردولتی داخلی.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه