تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه تسهیل شد - مهرشید نیرو

تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه روسیه تسهیل شد

با تغییر تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا به منظور محدود کردن ریسک‌های امنیت انرژی جهانی، شرکت‌های دولتی روس‌نفت و گازپروم روسیه می توانند به کشورهای ثالث نفت صادر کنند.

 شرکت‌های بازرگانی بزرگی مانند ویتول، گلنکور و ترافیگورا و همچنین غولهای نفتی مانند شل و توتال، در پی تحریم‌های اتحادیه اروپا که شامل محدودیت روی بیمه محموله‌های نفتی است، تجارت نفت روسیه برای کشورهای ثالث را متوقف کرده‌اند.

خرید نفت دریابرد روسیه از سوی شرکت‌های اتحادیه اروپا و صادرات آن به کشورهای ثالث مجاز است، اما تحت تغییراتی که در تحریم‌ها علیه روسیه صورت گرفت و از روز جمعه اجرایی شد، پرداخت‌های مربوط به چنین صادراتی، ممنوع نخواهد بود.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد با هدف اجتناب از هر گونه پیامد منفی احتمالی برای امنیت غذا و انرژی در جهان، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت معافیت از ممنوعیت معامله با بعضی از نهادهای دولتی روسیه مربوط به معاملات محصولات کشاورزی و حمل نفت به کشورهای ثالث را گسترش دهد.

بر اساس گزارش رویترز، منابع شرکت‌های بازرگانی اعلام کردند تحریم‌های اتحادیه اروپا باعث شده است چین و هند از طریق شرکت‌های بازرگانی کوچکتر خصوصی، نفت روسیه را خریداری کنند و تجارت نفت روسیه در بازاری شکل بگیرد که بیمه در برابر حوادث ضعیف است و نفت توسط کشتی‌های قدیمی حمل می‌شود.

 ایسنا

نوشته‌های مشابه