نعویض ۱۰ هزار چراغ روشنایی معابر در پایتخت - مهرشید نیرو • مجری انواع میکروتوربین

تعویض ۱۰ هزار چراغ روشنایی معابر در پایتخت

مجری طرح بهینه سازی شرکت توانیر گفت: با برگزاری فراخوان و انتخاب سرمایه گذار پروژه تعویض ۱۰ هزار چراغ بخار جیوه ۱۲۵ وات کم بازده با چراغ های پربازده LED در شهر تهران، نخستین طرح از سلسله طرح های اولویت دار شرکت توانیر با استفاده از گواهی مبادلات مستقیم برق کلید خورد.

مسعود خانی با اعلام این خبر گفت: این شرکت در راستای اجرای دستورالعمل صدور و مبادله گواهی برای سرمایه گذاران طرح های بهینه سازی مصرف انرژی ابلاغی معاونت برق و انرژی وزارت نیرو، اجرای طرح های بهینه سازی مصرف برق با استفاده از گواهی مبادلات مستقیم برق را در دستور کار خود قرار داد.

وی افزود: به همین منظور اولین فراخوان سرمایه گذاری در طرح های بهینه سازی مصرف انرژی در زمینه اصلاح روشنایی معابر با هدف تعویض ۱۰ هزار چراغ بخار جیوه ۱۲۵ وات کم بازده با چراغ های پربازده LED در شهر تهران برگزار و سرمایه گذار برنده مشخص و موافقت نامه مربوطه مبادله شد.

مجری طرح بهینه سازی شرکت توانیر توضیح داد: این مورد با قرارادهایی که تا کنون برای صرفه جویی مصرف منعقد شده، متفاوت است چراکه موافقت نامه مذکور فاقد مبلغ بوده و شرکت توانیر در ازای صرفه جویی ناشی از اجرای طرح”گواهی مبادلات مستقیم برق” به نام سرمایه گذار صادر می نماید که به موجب آن سرمایه گذار مجاز به خروج از تعرفه مربوطه و خرید برق از بورس انرژی و یا انعقاد قرارداد با نیروگاه است.

خانی ادامه داد: همچنین این گواهی قابل تخصیص به تمامی کاربری های رایج از جمله تجاری، خانگی، استخراج رمزارزها، کشاورزی و … است و دارنده گواهی مجاز خواهد بود در دوره استفاده (محدوده زمانی) و به میزان انرژی مندرج در آن ابورس انرژی یا از طریق انعقاد قرارداد با مالک نیروگاه برق خریداری و با پرداخت هزینه های مربوط، در محل و زمان مورد نظر دریافت و مصرف نماید.

وی با بیان این که پیش بینی می شود اجرای این طرح که در مناطق بوعلی، بعثت، آزادی، هفده شهریور و رودکی شهر تهران به اجرا در آید، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح حداقل به میزان چهار میلیون و دویست هزار کیلووات ساعت در سال صرفه جویی برق به دنبال خواهد داشت.

مجری طرح بهینه سازی شرکت توانیر تصریح کرد: طرح تعویض ۱۰ هزار چراغ روشنایی معابر در شهر تهران اولین نمونه از سلسله طرح های اولویت دار شرکت توانیر با استفاده از گواهی مبادلات مستقیم برق است و به تدریج فراخوان سایر طرح های اولویت دار نیز صورت خواهد گرفت.

ایسنا

نوشته‌های مشابه