ساخت دستگاه آنالایزر اکسیژن نیروگاهی توسط متخصصان داخلی

دستگاه آنالایزر اکسیژن مورد نیاز نیروگاه‌ها که ساخت آن تا پیش از این در انحصار شرکت‌‏های خارجی بود و هزینه بالایی بابت خرید نمونه خارجی این محصول صرف می‌‏شد،برای نخستین بار در کشور ساخته شد.

به نقل از وزارت نیرو، اسماعیل نمازی، مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی با اعلام این خبر گفت: در فرآیند احتراق درون کوره نیروگاه‌های حرارتی به سوخت و هوا نیاز است و برای احتراق بهینه، میزان ترکیب سوخت و هوا اهمیت زیادی در کاهش اتلاف انرژی و افزایش راندمان تولید انرژی دارد.

وی ادامه داد: اکسیژن موجود در دود خروجی یکی از پارامترهایی است که در سنجش کیفیت و بهینه‌سازی فرآیند احتراق نقش مهمی را ایفا می‌کند. با توجه به اینکه در فرآیند احتراق تمامی اکسیژن موجود در هوا با سوخت ترکیب نمی‌شود، بنابراین مقداری اکسیژن اضافی جهت احتراق کامل مورد نیاز است. میزان این هوای اضافی را دستگاه آنالایزر اکسیژن مشخص کرده و به سیستم کنترل ارسال می‌کند و سیستم کنترل نیز بر مبنای آن میزان هوا را تغییر می‌دهد.

نمازی با تاکید بر اینکه نبود دستگاه آنالایزر اکسیژن در کوره موجب عدم کنترل اتوماتیک اکسیژن اضافی می‌شود، افزود: در صورت زیاد بودن اکسیژن در دود خروجی مقداری انرژی حرارتی را با خود خارج می‌کند و ضمناً اکسیژن داغ در ترکیب با نیتروژن، گازهای ناکس ایجاد می‌کند که جزو آلاینده‌های محیط زیست است. در صورت کم بودن اکسیژن در کوره نیز به جای دی‌اکسید کربن، منوکسیدکربن زیادی تولید می‌شود که موجب کاهش راندمان و افزایش آلایندگی می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه این دستگاه در واحدهای نیروگاه سهند مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، اظهار داشت: دستگاه آنالایزر اکسیژن اولیه موجود در نیروگاه سهند خارج از سرویس و غیر قابل تعمیر بود. بدین منظور با توجه به اهمیت وجود و کارکرد صحیح این سیستم، شرکت تولید نیروی برق سهند سال گذشته اقدام به خرید، نصب و آزمون نمونه صنعتی دستگاه آنالایزر پایش مداوم اکسیژن در دود مبتنی بر سنسور زیرکنیوم اکسید در بویلرهای نیروگاه بخاری سهند کرد.

مدیرکل دفتر فنی تولید شرکت برق حرارتی یکی از مهمترین ویژگی‌‏های آنالایزر تولیدی را قابلیت اتصال هشت پراب به یک ترنسمیتر برشمرد و افزود: این مهم در حالی است که هر ماژول نمایشگر دستگاه آنالایزر اکسیژن قبلی موجود در نیروگاه سهند، تنها قابلیت اتصال به یک پراب را دارد؛ از طرفی دیگر قیمت تمام شده نمونه ساخت داخل با وجود هزینه‌‏های تحقیق و توسعه، کمتر از نصف قیمت نمونه خارجی نصب شده در نیروگاه است.

وی تاکید کرد: در سال جهش تولید با بهره‌‏برداری موفق از این پروژه، ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور برای خرید آنالایزرهای اکسیژن مورد نیاز صنایع کشور، گام مهم دیگری در راستای کاهش وابستگی صنایع داخلی به خارج از کشور برداشته شد.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه