فناوری ریزتراشه‌ها

ساخت سنسورهای نوری صنایع نفت و گاز با توسعه فناوری ریزتراشه ‌ها

یک شرکت دانش‌بنیان با توسعه فناوری ریزتراشه ‌ها ، علاوه بر اینکه سنسورهای نوری صنایع نفت و گاز و پتروشیمی را تامین کرد، زمینه تحقیقات در حوزه محصولات و ذرات نانویی را در کشور مهیا کرد.

سید محمد سید جلالی اقدم، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه ریز تراشه‌ها گفت: محصول دانش‌بنیان ما، سنسورهای نوری هستند که در صنایع مختلفی مانند صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع مختلف دیگر کاربرد دارند. این محصول با قیمتی نصف قیمت نمونه مشابه خارجی عرضه خواهد شد.

جلالی اقدم با اشاره به ویژگی های فنی این سنسور افزود: سنسور نوری ردیاب الکترونیکی است که نور یا تغییر در نور را به سیگنال های الکترونیکی تبدیل می‌کند. سنسور نوری در بسیاری از مصارف صنعتی کاربرد دارد، برای مثال لامپی که به طور خودکار در پاسخ به تاریکی روشن است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با تاکید بر اینکه این محصول در آستانه تجاری‌سازی قرار دارد، خاطر نشان کرد: با توجه به نیاز صنایع مختلف کشور به آن، امیدوار هستیم بازار قابل قبولی در انتظار این محصول باشد. هر چند دیدگاه مدیران حوزه نفت و گاز به این آسانی‌ها از محصول خارجی به محصولات ایران‌ساخت متمایل نمی‌شود، اما ما برای بازاریابی تلاش خودمان را انجام می‌دهیم.

مجری طرح با بیان اینکه در حال حاضر در حال دریافت استانداردهای مرتبط با حوزه نفت و گاز برای محصول سنسورهای گازی هستیم، یادآور شد: در آینده نزدیک این محصول ایرانی جایگزین نمونه‌های مشابه خارجی خواهد شد، ضمن آنکه تولید محصولات ریزسیالات و میکروسیالات با کاربرد در شرکت‌های داروسازی را در دستور کار داریم.

به گفته وی این محصولات می‌توانند کانال‌های به باریکی یک تار مو ایجاد کنند و برای جداسازی یا تولید نانو ذرات کاربرد دارند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه این ریزتراشه ‌ها ، تجهیزاتی هستند که از آنها در تولید طیف وسیعی از محصولات نانو فناوری استفاده می‌شود. افزود: همچنین از این محصولات در راستای تحقیقات در مورد محصولات نانو فناوری استفاده می‌شود.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی معاونت علمی ریاست جمهوری، وی همچنین گفت: در حال مذاکره با چند دانشگاه هستیم تا چند تفاهم نامه برای تولید محصولات حوزه ریزتراشه‌ ها ، منعقد کنیم. واحدهای تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های دانشگاهی می‌توانند با استفاده از این محصولات، دیگر محصولات حوزه نانو فناوری را توسعه دهند.

ایسنا

نوشته‌های مشابه