سیاست‌های سبز عامل افزایش قیمت انرژی نیست - مهرشید نیرو •

سیاست‌های سبز عامل افزایش قیمت انرژی نیست

مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد سیاست‌های انرژی سبز عامل افزایش اخیر قیمتهای گاز و برق نیست و افزایش قیمتها نباید گذار اروپا به سوی انرژی سبز را از مسیرش منحرف کند.

قیمتهای گاز و برق در اروپا طی ماههای اخیر که مشکلات عرضه گاز با افزایش تقاضا در اقتصادهای رو به بهبود از پاندمی کووید ۱۹ همزمان شده، افزایش پیدا کرده است.

افزایش قیمتها باعث شده است دولتهای اروپایی شامل اسپانیا هشدار دهند صورتحسابهای بالای انرژی حمایت عمومی از سیاست‌های تغییرات اقلیمی بلندپروازانه اروپا را تضعیف خواهد کرد به خصوص اگر رای دهندگان این تدابیر را عامل افزایش قیمتها بدانند.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی در نشست کمیته انرژی و محیط زیست پارلمان اروپا این ایده که سیاست‌های اقلیمی عامل افزایش قیمتهای انرژی هستند را رد کرد و گفت: این نادرست و غیرمنصفانه است که قیمتهای بالای انرژی را نتیجه سیاست‌های گذار به انرژی پاک بدانیم. این اشتباه است.

بیرول گفت: در دوره های پرنوسان، دولتها نباید از هدف محدود کردن گرمایش جهانی به ۱.۵ درجه غفلت کنند و از بدترین پیامدهای تغییرات اقلیمی اجتناب کنند. قیمتها تحت تاثیر عواملی نظیر سطح اندک ذخایر گاز و قطعی های برنامه ریزی نشده در تاسیسات تولید قرار دارند.

وی بدون نام بردن از تولیدکنندگان خاص افزود: بعضی از صادرکنندگان بزرگ تمایلی به عرضه گاز بیشتر در روزهای دشوار به اروپا و نقاط دیگر ندارند هر چند که از نظر من این فرصتی برای نشان دادن آن است که آنها تامین کنندگان قابل اطمینانی هستند.

آژانس بین‌المللی انرژی هفته پیش اعلام کرده بود روسیه می تواند اقدامات بیشتری برای رفع مشکلات تامین گاز در اروپا انجام دهد.

بر اساس گزارش رویترز، گروهی از نمایندگان پارلمان اروپا ماه جاری از کمیسیون اروپا خواستند درباره نقش شرکت گازپروم در افزایش قیمتهای گاز اروپایی تحقیق کند و اعلام کردند رفتار این شرکت روسی آنها را درباره دستکاری بازار مظنون کرده است.

 

ایسنا

نوشته‌های مشابه