فراهم‌سازی زمینه افزایش صادرات برق به پاکستان - مهرشید نیرو •

فراهم‌سازی زمینه افزایش صادرات برق به پاکستان

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی با اشاره به بازدید از پست پلان و خط انتقال برق دومداره ۲۳۰ کیلووات گوادر، گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب، حدود ۱۰۰ کیلومتر ادامه خط انتقال یاد شده تا گوادر پاکستان تکمیل و زمینه افزایش صادرات برق بیش از پیش فراهم شود.

حمیدرضا عظیمی در جریان بازدید از نیروگاه چابهار با اشاره به اینکه واحد بخار نیروگاه چابهار تا نیمه زمستان امسال وارد مدار خواهد شد، گفت: با افزودن بخش بخار و اتصال این واحد به شبکه سراسری برق کشور، ظرفیت این نیروگاه به ۵۷۵ مگاوات افزایش می‌یابد.

وی افزود: این نیروگاه دارای دو واحد گازی ۱۵۷.۵ مگاواتی و چهار واحد گازی ۲۵ مگاواتی است که بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته یک واحد بخار ۱۶۰ مگاواتی به این مجموعه اضافه خواهد شد.

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از ۴۶۵ نفر در این مجموعه مشغول به کار هستند، گفت: این واحد در حال ساخت جزو ۱۰ پروژه بخاری است که برای پیک مصرف برق سال ۱۴۰۱ وارد مدار می‌شوند.

عظیمی با بیان اینکه بخش اعظمی از منابع مورد نیاز این پروژه از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته بخشی از منابع مورد نیاز برای احداث واحد بخار این مجموعه از محل مطالبات بخش گاز نیروگاه از مدیریت شبکه و منابع باقی مانده نیز از محل اعتبار اسنادی این پروژه از بانک مرکزی تامین خواهد شد تا بتوانیم این واحد را در موعد مقرر به شبکه سراسری برق کشور متصل کنیم.

طبق اعلام وزارت نیرو، وی با تاکید بر اینکه واحدهای گازی نیروگاه در دوره اوج بار امسال با حداکثر توان در اختیار شبکه برق کشور بوده‌اند، اضافه کرد: طبق اعلام‌شرکت ملی گاز ایران، عملیات احداث خط گاز ایرانشهر تا چابهار از پیشرفت مناسبی برخوردار است و تا انتهای خردادماه ۱۴۰۱ گاز به چابهار خواهد رسید که این موضوع هم از لحاظ فنی و همچنین اقتصاد ملی کمک بسیاری به نیروگاه می‌کند و موجب خواهد شد که سوخت پایه نیروگاه از گازوییل به گاز تغییر کند.

معاون توسعه طرح‌های شرکت برق حرارتی در پایان یادآور شد: از چندی قبل مسئله تامین سوخت ماشین‌آلات پروژه‌های نیروگاهی دچار مشکل شده بود که پس از پیگیری‌های صورت گرفته و با همراهی شرکت پخش و پالایش وزارت نفت و همچنین همکاران وزارت صمت، مشکلات ثبت اطلاعات در سامانه درخواست فراورده‌های نفتی “سدف” در حال رفع شدن است که این موضوع کمک مهمی در پیشبرد اهداف تحقق به موقع برنامه‌های سنکرون واحدهای نیروگاهی خواهد کرد.

ایسنا

نوشته‌های مشابه