فرایند انتخاب سرمایه‌گذاران احداث نیروگاه ‌های حرارتی آغاز شد

یک مقام مسوول گفت: انعقاد قرارداد با بخش غیردولتی( سرمایه‌گذاران) برای احداث نیروگاه‌ های جدید از طریق فرایند برگزاری مناقصه‌ انجام می‌شود.

به نقل از وزارت نیرو، امیر دودابی‌نژاد گفت: با اجرای این مهم سرمایه‌گذاران در یک فرایند رقابتی انتخاب شده و برق مورد نیاز کشور را با کمترین هزینه و حداکثر کارایی تولید می‌کنند.

وی یکی از سیاست‌های راهبردی صنعت برق را توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور از طریق بخش غیردولتی برشمرد و گفت: در همین راستا از برنامه چهارم توسعه به بعد، سرمایه‌گذاری در این صنعت از طریق قراردادهای (BOO) و (BOT) تسهیل شد و بدین ترتیب تاکنون در قالب ۸۴ واحد نیروگاهی بیش از ۱۳ هزار مگاوات از طریق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده است.

دودابی‌نژاد با تاکید بر اینکه روند توسعه ظرفیت نیروگاهی توسط بخش خصوصی براساس بند «ت» ماده «۴۸» قانون برنامه ششم همچنان ادامه خواهد داشت، افزود: با توجه به دستورالعمل مربوطه، نحوه انتخاب سرمایه‌گذار و همچنین روش خرید تضمینی برق از نیروگاه‌ها تا حدی متفاوت از گذشته خواهد بود.

مجری طرح‌های نیروگاهی خصوصی شرکت تولید برق حرارتی ادامه داد: بر همین اساس اولاً سرمایه‌گذاران حسب نیاز کشور به تولید برق در نواحی مختلف و از طریق فرایند برگزاری مناقصه انتخاب خواهند شد و ثانیاً این نیروگاه‌ها برق خود را در بازار برق عرضه خواهند کرد و مابه‌التفاوت متوسط نرخ بازار و نرخ خرید تضمینی را دریافت می‌کنند. همچنین ضریب تولید هر قرارداد به میزان ۵۰ درصد ظرفیت عملی آماده تولید برای سرمایه‌گذار تضمین می‌شود.

وی اضافه کرد: بر اساس دستورالعمل جدید حداکثر زمان خرید تضمینی قراردادهای BOO، هفت سال و حداکثر زمان خرید تضمینی قراردادهای BOT، ۱۵ سال پیش‌بینی شده است و مانند ادوار گذشته نرخ پایه خرید تضمینی برق با تغییرات نرخ ارز و تورم تعدیل می‌شود.

دودابی‌نژاد افزود: با ابلاغ رویه اجرایی انتخاب سرمایه‌گذار بخش غیردولتی در احداث نیروگاه‌های حرارتی در تیر ماه سال جاری، سرمایه‌گذاران دارای توانمندی لازم حداکثر تا یازدهم شهریور ماه فرصت دارند اسناد شناسایی و ارزیابی صلاحیت سرمایه‌گذاران را تکمیل و به این شرکت ارسال کنند.

مجری طرح‌های نیروگاهی خصوصی شرکت تولید برق حرارتی در پایان گفت: متعاقب این مرحله نیز مناقصات در استان‌های مازندران، تهران، ایلام و سایر نواحی نیازمند به افزایش ظرفیت تولید برق برگزار شده و سرمایه‌گذاران برای عقد قرارداد و اجرای پروژه انتخاب خواهند شد.

 

خبرگزاری مه

نوشته‌های مشابه