لغو مصوبه ورود ال‌پی‌جی به سبد سوخت خودرو

لغو مصوبه ورود ال‌پی‌جی به سبد سوخت خودرو

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی سی‌ان‌جی کشور از ارسال نامه این انجمن به شورای نگهبان خبر داد و گفت: باتوجه به عواقب جبران ناپذیر مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی درباره ورود ال‌پی‌جی به سبد سوخت کشور، درخواست لغو این مصوبه به شورای نگهبان ارائه داده شده است.

محسن جوهری در جمع خبرنگاران با اشاره به اصرار نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به تصویب و استفاده ال‌پی‌جی به عنوان سوخت خودرو تصریح کرد: اگر این موضوع اجرایی شود، در آینده نه چندان دور دچار خسارت های متعددی خواهیم شد.

وی افزود: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته با احتساب فروش ۲۰۰۰ میلیارد تومانی گازمایع در داخل، زیان سالانه کشور از عدم صادرات گاز مایع و فروش آن در داخل، بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

سوخت ال پی جی برای خودرو؛ بازگشت به یک طرح شکست خورده

جوهری با اشاره به مزیت نسبی سی‌ان‌جی در مقایسه با ال‌پی‌جی اظهار کرد: در برهه ای تصمیم گرفته شد عرضه ال‌پی‌جی به عنوان سوخت خودرو در کشور متوقف و جایگاه‌های عرضه ال‌پی‌جی تعطیل شوند. بعد از این اتفاق دولت ضمن سرمایه‌گذاری در حوزه سی‌ان‌جی تلاش کرد سرمایه‌های بخش‌خصوصی را به این حوزه سوق دهد و در این مسیر زیرساخت های مناسبی نیز تعبیه شد، اما علی رغم توجه به این موضوع امروز مجددا شاهد پیشنهاد ورود ال‌پی‌جی به عنوان سوخت خودرو از طرف نمایندگان مجلس هستیم.

وی با بیان اینکه چنین تغییرات ناگهانی و غیرکارشناسی در برنامه‌های اقتصادی و سیاست‌گذاری‌ها باعث بی اعتمادی سرمایه گذاران می شود، ادامه داد: در چنین شرایطی سرمایه‌گذار دیگر به مجموعه دولت و مجلس اعتماد نخواهد کرد و سرمایه خود را از کشور خارج می کند آن هم در شرایط اقتصادی پیش رو که سیاست دولت بر مبنای جذب و افزایش انگیزه سرمایه گذاران قرار گرفته است. متاسفانه درحال حاضر این اتفاق در حوزه سی ان جی رخ داده است و بسیاری از سرمایه گذاران این حوزه، از ادامه راه انصراف داده اند.

جوهری این طرح را طرحی شکست خورده دانست و توضیح داد: در حال‌‍ حاضر ۲۵۰۰ جایگاه سی‌ان‌جی در سراسر کشور وجود دارد که با وجود این تعداد جایگاه همچنان در کلان‌شهرها مشکل نبود کافی جایگاه به اندازه ظرفیت مصرف کاملا محسوس است، حال چگونه می شود صرفا با احداث ۱۵۰ جایگاه ال‌پی‌جی نیاز کشور را برطرف کرد؟

هزینه تراشی برای مهیا کردن بستر توزیع ال پی جی

وی با واکاوی موضوع ورود ال پی جی به سبد سوخت خودرو و اجرایی شدن این مصوبه اظهار کرد: در این جریان از یک سو بخش‌خصوصی و دولتی باید مجدد مبلغی بالغ بر ۲۵هزار میلیارد تومان جهت ساخت صرفا ۱۵۰ جایگاه و دوگانه‌سوز کردن خودروها به صورت استاندارد سرمایه‌گذاری کنند، در حالی که اگر نیاز مبرم به مصرف ال‌پی‌جی در سبد سوخت باشد در بیشتر شهرها باید به اندازه نیاز جایگاه احداث شود که این بستر نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری دارد.

جوهری افزود: از سوی دیگر باید در نظر داشت امکان تامین فرآورده برای جایگاه‌های ال‌پی‌جی از طریق خط لوله همانند گاز سی‌ان‌جی وجود ندارد و ناگزیر به استفاده از حمل‌ونقل جاده‌ای برای تأمین ال‌پی‌جی مورد نیاز جایگاه‌های ال‌پی‌جی هستیم که خود عواقب متعددی را در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه حوادث جاده ای در کمین نفتکش های جاده پیما هستند، ادامه داد: زمانی که جایگاه ال‌پی‌جی احداث شود جهت تامین آن از پالایشگاه تا هر جایگاه باید میزان قابل توجهی گازوئیل یارانه‌ای به کامیون و تانکرها اختصاص دهیم که این موضوع باعث ترافیک، خطرات جاده‌ای حمل این سوخت پرخطر، افزایش آلودگی هوا و همچنین سبب افزایش مصرف گازوئیل یارانه‌ای خواهد شد.

جوهری همچنین با اشاره به ارزش صادراتی سوخت ال‌پی‌جی گفت: ارزش دلاری صادراتی ال پی جی در برخی از فصول بالاتر از بنزین است و میزان تقاضای خرید آن طی سال‌های اخیر به دلیل ارزش بالای حرارتی با شیب زیادی در حال افزایش است.

وی افزود: نباید از این نکته غافل شد که با استفاده از ال پی جی به عنوان خوراک پتروشیمی‌ها می‌توان ارزش چند برابری از این محصول خام دریافت کرد، با این اوصاف اینکه چرا حامیان این طرح بر موضوع صادرات بنزین به عنوان ابزاری برای ورود ال‌پی‌جی به سبد سوخت اصرار می‌کنند، جای تعجب است.

به گفته وی از همین رو و با توجه به اهمیت موضوع در انجمن صنفی سی‌ان‌جی کشور تصمیم براین شد تا درخواستی با موضوع مشکلات و معضلات اجرای طرح اضافه شدن LPG به عنوان سوخت خودرو طی یک نامه به دبیر شورای نگهبان ارسال شود.

ایسنا

نوشته‌های مشابه