مجوز دولت آمریکا برای خاتمه فعالیت شورون در ونزوئلا

وزارت خزانه داری آمریکا مجوز جدیدی برای شورون صادر کرد و تا سوم ژوئن به این غول نفتی مهلت داد به فعالیت همکارانش در این کشور آمریکای جنوبی پایان دهد.

آمریکا با هدف سرنگون کردن دولت سوسیالیست نیکلاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا، سال گذشته واردات نفت این کشور و مبادلات دلاری با شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا را هدف تحریم قرار داد.

شرکت شورون آخرین شرکت نفتی آمریکایی بزرگی است که همچنان در ونزوئلا فعالیت دارد و از ژانویه تحت مجوز ویژه صادره از سوی دولت آمریکا، اجازه پیدا کرد با وجود تحریمها به فعالیت در بخش نفت ونزوئلا ادامه دهد اما آخرین معافیت قرار است اول دسامبر به پایان برسد.

مجوزهای جدید که شامل شرکتهای هالیبرتون، شلومبرگر، بیکر هیوز و ودرفورد اینترنشنال هم می شوند، محدودیتهای تعیین شده در معافیت قبلی را حفظ کرده اند و این شرکتها اجازه حفاری، فروش یا تجارت نفت ونزوئلا را ندارند. این شرکتها همچنین اجازه ندارند چاههای نفتی را تعمیر کرده یا بهبود ببخشند، کارکنان بیشتری استخدام کرده یا خدمات، پرداخت سود یا مذاکره درباره وامهای جدید با شرکت PDVSA داشته باشند.

این مجوز به این شرکتهای آمریکایی اجازه می دهد تنها مبادلاتی با شرکت PDVSA داشته باشند که برای تعمیرات محدود فعالیتهای ضروری در ونزوئلا یا خاتمه فعالیتها تا سوم ژوئن ضروری هستند.

بر اساس گزارش رویترز، دولت ترامپ کمپین فشار حداکثری تحریمها و اقدامات دیپلماتیک را برای سرنگونی دولت مادورو به راه انداخته است اما مادورو تحت حمایت ارتش ونزوئلا، روسیه، چین و کوبا همچنان در قدرت مانده است. به گفته مقامات آمریکایی، این مسئله باعث عصبانیت فزاینده ترامپ بوده است.

ایسنا

نوشته‌های مشابه