واردات نفت چین از ایران و ونزوئلا دو برابر شد - مهرشید نیرو •

واردات نفت چین از ایران و ونزوئلا دو برابر شد

چین واردات نفت از ایران و ونزوئلا را در سال ۲۰۲۱ دو برابر کرد و با استقبال پالایشگاهها از خرید نفت ارزان تحت تحریم آمریکا، بیشترین میزان واردات را در سه سال گذشته داشت.

 اطلاعات شرکت تحقیقات بازار کپلر نشان داد پالایشگاههای نفت چین ۳۲۴ میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا در سال ۲۰۲۱ خریداری کردند که حدود ۵۳ درصد نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش داشت. این بیشترین میزان واردات از سال ۲۰۱۸ بود که چین ۳۵۲ میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا خریداری کرده بود.

خریداران چینی به خصوص پالایشگاههای خصوصی از موضع خصمانه واشنگتن در قبال ایران و ونزوئلا بهره بردند و به خرید نفت از این کشورها ادامه دادند. در حالی که همتایان آسیایی آنها خرید نفت ایران و ونزوئلا را متوقف کردند اما ریسک تحریمهای واشنگتن از جمله از دست دادن دسترسی به سیستم مالی آمریکا یا مسدود شدن داراییها در خاک آمریکا مانع از واردات نفت ایران و ونزوئلا توسط پالایشگاههای چینی نشد.

اشباع محموله‌های به فروش نرفته، افزایش قیمتهای بین‌المللی و صدور سهمیه برای واردات بیشتر نفت، پالایشگاههای خصوصی را تشویق کرد نفت بیشتری از این دو کشور خریداری کنند. این واردات معمولا در آمار گمرکی رسمی قید نمی شوند.

آنوپ سینگ، مدیر تحقیقات نفتکش در شرکت برائمر ای سی ام شیپ بروکینگ در این باره گفت: این افزایش خرید تحت تاثیر افزایش قیمتهای جهانی روی داد که نفت ایران را حداقل ۱۰ درصد ارزان‌تر کرد.

طبق پیش بینی برائمر و شرکت مشاوره انرژی اسپکتس، واردات نفت تحریمی از سوی چینی‌ها امسال احتمالا در همین سطوح خواهد ماند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قیمت نفت در بازار جهانی سال گذشته حدود ۵۰ درصد صعود کرد و نفت تحت تحریم را جذاب‌تر کرد. به گفته اِما لی، تحلیلگر شرکت ورتکسا، قیمت نفت تحریمی همواره ارزان‌تر است. قیمتهای پایین در مقایسه با گریدهای محبوب دیگر همیشه مشوق پالایشگاههای خصوصی چینی بوده است.

 ایسنا

نوشته‌های مشابه