واردات گازوئیل از سر گرفته شد - مهرشید نیرو • مجری انواع میکروتوربین

واردات گازوئیل از سر گرفته شد

همانطور که پیش‌بینی می‌شد به دلیل افزایش گازوئیل و ناترازی تولید و مصرف، واردات این فراورده نفتی از سر گرفته شده است.

یک منبع آگاه از واردات گازوئیل به کشور خبر داد و اظهار داشت: گازوئیل وارداتی از مبادی شمالی و حاشیه دریای خزر وارد شده است.

به گزارش مهر، طبق پیش‌بینی‌ها به زودی مصرف بنزین در داخل کشور از مجموع تولید پالایشگاه‌ها پیشی خواهد گرفت و ایران در آستانه خروج از جمع صادرکنندگان بنزین و بازگشت به عصر واردات بنزین است. طبق گزارش شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نخستین موعد سربه‌سر شدن تولید و مصرف بنزین در عید سال ۱۴۰۱ به وقوع خواهد پیوست.

در روزهای گذشته کرامت ویس کرمی گفته بود: در حوزه توزیع بنزین نیز از ابتدای سال جاری تاکنون روزانه حدود ۸۶.۳ میلیون لیتر بوده است که این عدد در سال گذشته ۷۵ میلیون لیتر بوده است که نشان از افزایش ۱۵.۲ درصدی مصرف این فرآورده در کشور است.

وی پیش‌بینی خود از مصرف بنزین را در نوروز امسال ۱۰۰ میلیون لیتر اعلام کرد. این میزان مصرف در حالی است که تولید بنزین در کشور حدود ۱۰۵ میلیون لیتر است و این میزان باعث بروز برخی نگرانی‌ها در ناترازی تولید و مصرف بنزین و تبدیل کشور به واردکننده بنزین ایجاد کرده بود.

گفتنی است کند شدن روند پالایشگاه‌سازی و افزایش مصرف در سال‌های گذشته زمینه‌ساز تبدیل کشور از صادرکننده به واردکننده را فراهم آورده بود. به همین منظور دولت سیزدهم ساخت یک پالایشگاه سوخت محور ۳۰۰ هزار بشکه‌ای با نام شهید سلیمانی و تکمیل پتروپالایشگاه‌ها و پالایشگاه‌های میعانات گازی سیراف را در برنامه خود دنبال می‌کند.

 مهر

نوشته‌های مشابه