گلدمن ساکس: سقوط ۲۰ درصدی قیمت نفت در راه است

حتی با وجود ریکاوری قابل‌توجه ماه گذشته قیمت‌های نفت به دنبال توافق تاریخی کاهش تولید اوپک پلاس، گلدمن‌ساکس پیش‌بینی می‌کند سقوطی بسیار سنگین در آینده در انتظار بازارهای نفت است.

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، حتی با وجود ریکاوری قابل‌توجه ماه گذشته قیمت‌های نفت به دنبال توافق تاریخی کاهش تولید اوپک پلاس، گلدمن‌ساکس پیش‌بینی می‌کند سقوطی بسیار سنگین در آینده در انتظار بازارهای نفت است.

تیم تحقیقات کالای گلدمن ساکس، به رهبری جفری کوریه، در بیانیه‌ای اعلام کرد: با رسیدن قیمت‌های نفت به ۴۰ دلار تولیدکنندگان برای افزایش تولید تشویق شده‌اند و ما معتقدیم ریسک سقوط قیمت‌ها به شدت افزایش یافته است و حتی ممکن است روند سقوط ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت‌های نفت با سقوط قیمت‌ها در روز دوشنبه آغاز شده باشد.

این تحلیل‌گران در بیانیه خود نوشته‌اند: علی‌رغم افزایش مداوم قیمت‌ها در چند هفته اخیر ما به چند دلیل معتقدیم که ادامه روند افزایش قیمت با تردیدهایی همراه است:

  • اول اینکه ذخایر مازاد بسیاری هنوز در بازار وجود دارند که ما تخمین می‌زنیم به ۱ میلیارد بشکه برسد. این ذخایر با وجود افت فعالیت‌های اقتصادی جهان و توقف مسافرت‌ها به علت پاندمی کرونا روی هم انباشته شده است.
  • دلیل دوم اینکه رشد قیمت‌های نفت به لحاظ فنی از داده‌های اساسی بازار جلو زده است. به طور ساده باید بگوییم که سرمایه‌گذاری‌های انجام شده توسط خرده‌فروشان بازار برای پیش‌خرید نفت از آغاز آوریل ضرری ۲۰ درصدی برای آنها به همراه داشته است، در حالی که قیمت‌های نقدی وست تگزاس اینترمیدیت ۹۵ درصد رشد کرده است.

تحلیل‌گران گلدمن می‌گویند: این پیش‌بینی ما به معنای تأیید بهبود بازار نیست بلکه ما معتقدیم این رشد قیمت جلوتر از واقعیت بازار اتفاق افتاده و از لحاظ فنی غافل‌گیرکننده است چراکه هنوز ذخایر مازاد بسیاری در جهان وجود دارد و سطح مصرف در بازارها بسیار پایین باقی مانده است.

برخی تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند معکوس شدن انباشت ذخایر نفت، با فرض تداوم کاهش تولید اوپک و بهبود تقاضا، تا سال ۲۰۲۱ طول خواهد کشید.

 

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه