مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب : ۴۰۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته آبفای تهران

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: هزینه تولید و توزیع آب در تهران ۲۵۰۰ تومان است که ۷۰۰ تومان آن از مردم گرفته می‌شود و باقی آن به عنوان زیان انباشته این شرکت است.

محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در نشست خبری با بیان اینکه حذف قبوض آب را مد نظر و در دست بررسی داریم تا بتوانیم آن را سامانه‌ای کنیم، گفت: علت اینکه چنین اقدامی برای قبوض آب با چالش همراه است، این است که قبوض آب به صورت مجموعه‌ای صادر می‌شود و مشترکین آن مجزا و به صورت خانوار نیستند چرا که اغلب کنتور جداگانه ندارند.

وی افزود: طی تفاهمنامه‌ای که با نظام مهندسی تهران منعقد کردیم، در تلاشیم تا برای ساختمان‌ها کنتور جداگانه نصب شود البته این اقدام در هر منطقه و بسته به شرایط مِلک متفاوت است چرا که فشار آب در نقاط مختلف استان تهران می‌تواند متفاوت باشد اما به طور کلی ۳۰ درصد قبوض کاغذی را حذف کردیم که این ۳۰ درصد شامل بخش صنعتی و بخش‌هایی است که دارای کنتور آب جداگانه هستند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در تهران به دلیل وجود مسائل مربوط به پدافند غیرعامل، نمی‌توانیم قرائت از راه دور کنتورها را داشته باشیم، ادامه داد: فعلاً در تهران اقدام به چنین کاری نکرده‌ایم اما در برخی شهرستان‌ها یا روستاهای استان تهران به دلیل آنکه از یک چاه تغذیه آبی می‌شوند، قرائت از راه دور را شاهد هستیم که این تعداد حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد کنتورهای استان را دربر می‌گیرد.

به گفته بختیاری، استان تهران در بخش شبکه فاضلاب دچار عقب‌ماندگی است درحالی‌که میانگین شبکه فاضلاب کشور تا دو سال پیش ۴۸ درصد بود اما در استان تهران ۱۲ درصد را شامل می‌شد که اکنون به ۲۵ درصد رسیده است و تا پایان سال جاری این رقم ۳۸ درصد را تجربه می‌کند البته مشروط به بهره‌برداری از تصفیه‌خانه پردیس؛ تصفیه‌خانه فاضلاب رباط‌کریم و پرند نیز تا چند ماه آینده تمام می‌شود و تلاش داریم تا پایان دولت عقب‌ماندگی بخش شبکه فاضلاب و تصفیه‌خانه‌ها را جبران کنیم البته اولویت ما تکمیل شبکه فاضلاب بخش‌هایی است که ممکن است آب به بخش شرب ورود کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تأکید بر اینکه تهران پس از استان سیستان و بلوچستان، فقیرترین منابع آبی کشور را دارد، تصریح کرد: عدالت آبی با تکمیل رینگ آبرسانی استان تهران (قمربنی‌هاشم) برقرار خواهد شد. در تهران مشکلاتی داریم که شامل همه استان‌های پرجمعیت کشور است چرا که رشد جمعیت در چند سال اخیر با توسعه زیرساخت‌های آبی همسان نبوده است.

وی شهرستان بهارستان در اطراف تهران را بعد از منطقه غزه در لبنان، پرتراکم‌ترین شهرستان دنیا دانست و گفت: در اطراف تهران شاهد ایجاد شهرها یا روستاهایی هستیم که جمعیت آنها به اندازه یک مرکز استان یا یک شهر بزرگ است درحالی‌که زیرساخت شبکه فاضلاب و آبرسانی متناسب این جمعیت طراحی نشده است. در غرب و جنوب شرقی استان تهران جمعیت به صورت لگاریتمی رشد کرده درحالی‌که شبکه فاضلاب شهر تهران در دهه ۳۰ و متناسب با شرایط آن دوره طراحی شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد اعتبارات مورد نیاز پروژه‌های این شرکت از طریق اعتبارات داخلی تأمین می‌شود، اظهار داشت: به همین دلیل هیچ پروژه تعطیل یا نیمه تعطیلی در آبفای استان تهران نداریم.

به گفته بختیاری، امسال شرایط متفاوتی را در بخش مصرف آب شاهد بودیم به این ترتیب که رشد مصرف به صورت پیش‌بینی شده نبود چرا که همواره آهنگ افزایش رشد مصرف را از روزهای پایانی خرداد و آغاز تیر شاهد هستیم درحالی‌که به دلیل شرایط کرونا، از ابتدای اسفند ماه و حتی قبل‌تر شاهد افزایش ۲۵ درصدی مصرف آب در تهران بودیم که این رقم، ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار مترمکعب را دربر می‌گرفت.

وی با بیان اینکه این افزایش مصرف آب در تابستان باعث شد تا با چالش جدی روبرو شویم با این حال حتی یک ساعت هم قطعی آب نداشتیم، اظهار داشت: در پیک مصرف آب در امسال رقم سه میلیون و ۹۰۰ هزار مترمکعب را شاهد بوده و امسال مردم تهران ۱.۳ برابر حجم آب دریاچه چیتگر را مصرف کرده‌اند البته قانون اجازه قطع آب پرمصرف‌ها را نمی‌دهد مگر در موارد خاص که اخذ مجوز از شورای تأمین استان خواهد بود اما در برخی نقاط به علت افزایش بی‌رویه مصرف، فشار را برای پرمصرف‌ها کاهش دادیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه حدود ۶۰ درصد مردم تهران زیر الگوی معین مصرف آب دارند، ادامه داد: ۲۰ درصد مشترکین تهران به صورت متوسط و کمی بیشتر مصرف می‌کنند، ۱۵ درصد پرمصرف هستند و ۵ درصد که شامل مناطق ۱، ۲ و ۳ شهر تهران می‌شود، بسیار پرمصرف هستند.

بختیاری گفت: خوشبختانه مردم تهران همکاری خوبی در زمینه مدیریت مصرف با وجود کرونا داشته‌اند و از پیک ۲۵ درصد افزایش مصرف در زمان آغاز شیوع کرونا که تا اردیبهشت ماه سال جاری ادامه داشت، این رشد به ۷ درصد در تابستان رسید بنابراین می‌توان گفت تابستان را در تهران خوب سپری کردیم درحالی‌که سرانه مصرف آب تهرانی‌ها حدوداً در شرایط کنونی ۲۵۰ مترمکعب است.

وی اظهار داشت: پس از ادغام شرکت آبفای روستایی با شهری، کیفیت خدمت‌رسانی به ویژه در روستاها بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافت به نحوی که در جنوب شرق تهران طی ۵-۴ ماه گذشته به میزان سه سال اعتبار تخصیص و هزینه شد. به این ترتیب، توان شهری به کمک روستایی آمد. به جرأت می‌توان گفت طی دو تا سه سال آینده آبرسانی با تانکر در استان تهران نداریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تأکید بر اینکه در تهران به هیچ عنوان نه در بخش شرب و نه در بخش پساب شاهد ویروس کرونا نبودیم، تصریح کرد: ۴۰ درصد شبکه فاضلاب کشور که حدود ۴۰۰۰ کیلومتر است، قدمتی بالای ۵۰ سال داشته و فرسوده است. سال گذشته نسبت به سال ۹۷ پیشرفت دو برابری و امسال هم نسبت به سال گذشته باید دو برابر بیشتر به بهسازی شبکه کمک کنیم.

بختیاری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا برنامه‌ای برای رایگان کردن آب دارید یا خیر؟ تأکید کرد: بر اساس دستور وزارت نیرو، موظف به بررسی این طرح هستیم اما هنوز نتیجه مشخصی برای آن حاصل نشده است.

این مقام مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره هزینه تمام شده تولید و توزیع آب در تهران گفت: هزینه تمام شده تولید و توزیع هر مترمکعب آب در تهران حدود ۲,۵۰۰ تومان است که ۷۰۰ تومان آن از مردم دریافت می‌شود به همین دلیل است که آبفا و آب منطقه‌ای تهران، ضررده و دارای سه تا چهار هزار میلیارد تومان زیان انباشته هستند.

به گفته وی، ۷۰ درصد آب شیرین دنیا در کانادا است اما قیمت آب کانادا ۷۰ برابر قیمت آب ایران است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: آب خروجی از تصفیه‌خانه سوهانک تهران بهترین کیفیت را دارد و حتی به جرأت می‌توان گفت کیفیت آن بالاتر از آب‌های بسته‌بندی شده است؛ این آب از سد لار تأمین می‌شود و علت اصلی کیفیت آن، این است که اجازه ساخت‌وساز آن داده نشده و به طور کلی جنس خاک در البرز جنوبی جزو بهترین جنس خاک‌ها است.

بختیاری با بیان اینکه حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب مصرف شرب در تهران است که از این میزان ۲۴۰ میلیون مترمکعب آن پساب است، تصریح کرد: بیشترین پساب تهران به سمت دشت ورامین که حاصلخیزترین دشت است، هدایت می‌شود. علت اینکه این پساب به این دشت می‌رود این است که آب ورودی به سد لتیان و جاجرود که قبلاً وظیفه تأمین آب این دشت را داشت، به تهران منتقل شده است و ما مقابل حقابه کشاورزان، به آنها پساب تحویل می‌دهیم.

وی گفت: حدود ۲,۴۰۰ میلیارد تومان برای تصفیه‌خانه فیروزبهرام که دومین تصفیه‌خانه بزرگ کشور است، هزینه شده که در نتیجه آن ۱۹۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید پساب تهران اضافه می‌شود؛ این تصفیه‌خانه تا پایان امسال افتتاح خواهد شد.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه