۹۵ درصد کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار دارد

‌مشهد ـ وزیر نفت گفت: در حال حاضر ۹۵ درصد کشور و ۸۸ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه گاز قرار دارد.

بیژن زنگنه صبح امروز در آئین افتتاح گازرسانی به ۷۷ روستای خراسان رضوی و آغاز به‌کار خط انتقال تقویتی جنوب مشهد که از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد، با بیان اینکه در حال حاضر ۹۵ درصد کشور و ۸۸ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش گاز قرار دارند، گفت: این سطح از پوشش گازرسانی را در هیچ جای دنیا شاهد نیستیم.

وزیر نفت با بیان اینکه گازرسانی از طریق خط لوله، اقتصادی‌ترین روش در مقایسه با برق، سی‌ان‌جی و ال‌ان‌جی محسوب می‌شود، افزود: برای اجرای گازرسانی روستایی پولی دریافت نکرده و تنها از مجلس اجازه گرفتیم تا از محل حاصل از صادرات سوخت مایع، برای این گازرسانی استفاده کنیم.

زنگنه با بیان اینکه گازرسانی روستایی، صدها هزار اشتغال ایجاد کرده است، اظهار کرد: تمامی تجهیزات به کار رفته در گازرسانی ساخت ایران بوده و پیمانکاران این پروژه‌ها نیز ایرانی هستند.

وی با اشاره به اینکه شرایط تحریم و کرونا تأثیری بر تعطیلی صنعت نفت کشور نداشته است، ابراز کرد: در این زمان، طرح‌های جدید را هم شروع کرده‌ایم. تمام تلاش ما این است که بتوانیم برای توسعه کشور و خدمت به مردم کاری انجام دهیم.

معاون وزیر نفت نیز در این مراسم گفت: بیش از ۹۰۰ روستا برای گازرسانی آماده هستند، گفت: تا پایان سال جاری، در دو نوبت پروژه‌های گازرسانی به ٢ هزار روستا آماده بهره‌برداری می‌شوند.

حسن منتظر تربتی به اشاره به هزینه کردن هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در پروژه‌های خراسان رضوی، افزود: تا پایان هفته دولت، ۳۲ هزار و ۱۹۷ هزار روستا از گاز طبیعی بهره‌مند می‌شوند و بر این اساس، تعداد کل روستاهای باقی‌مانده قابل گازرسانی به ۹ هزار و ۵۲۷ روستا خواهد رسید.

خبرنگار مهر

نوشته‌های مشابه