اردوغان: ترکیه به اکتشاف گاز در مدیترانه ادامه می‌دهد - مهرشید نیرو •

اردوغان: ترکیه به اکتشاف گاز در مدیترانه ادامه می‌دهد

رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی که ممکن است تنشها با اتحادیه اروپا و یونان در بحبوحه تلاش‌ها برای ترمیم روابط را تجدید کند، اعلام کرد ترکیه به اکتشاف نفت و گاز در شرق مدیترانه ادامه می‌دهد.

ترکیه با یونان و قبرس که اعضای اتحادیه اروپا هستند، بر سر منابع انرژی و قلمرو قضایی در منطقه دچار اختلاف است و تنشها سال میلادی گذشته پس از اینکه ناوهای ترکیه و یونان کشتیهای اکتشافی برای منابع هیدروکربن را اسکورت کردند، شدت گرفت.

رجب طیب اردوغان، در استان ساکاریا واقع در شمال‌غربی ترکیه اظهار کرد: ترکیه سیگنالهای گاز طبیعی را در شرق مدیترانه دریافت کرده و وعده داد به دفاع از حقوق ترکیه در این منطقه ادامه خواهد داد. وی بدون توضیح چندانی گفت حق ما هرچه که باشد، آن را به نحوی خواهیم گرفت و به فعالیتهای اکتشافی نفت در شرق مدیترانه، قبرس و همه آن دریاها ادامه خواهیم داد.

سران اتحادیه اروپا اقدامات تنبیهی علیه آنکارا بر سر فعالیت‌های فراساحلی را تهدید کرده بودند اما پس از اینکه ترکیه کشتی اکتشافی خود را از آبهای مورد منازعه خارج کرد، از تهدیدهای مذکور دست کشیدند.

آنکارا از آن زمان سرگرم ترمیم روابط با اتحادیه اروپا و آتن بوده است.

پس از اینکه ترکیه کشتی اکتشافی عروج رئیس را در نوامبر و در بحبوحه تهدیدهای تحریم‌های اتحادیه اروپا به بندر بازگرداند، آنکارا مذاکرات مستقیم با آتن را پس از یک وقفه پنج ساله از سرگرفت. دو طرف دو دور مذاکره از ژانویه برگزار کرده اند اما اعلام کردند نباید منتظر هیچ نتایج فوری بود.

اظهارات اردوغان یک هفته پس از این مطرح شد که اتحادیه اروپا ۳.۵ میلیارد یورو به ترکیه برای ادامه میزبانی پناهجویان سوری تا سال ۲۰۲۴ را وعده داد. آنکارا این کمک را رد کرد و آن را ناکافی خواند و از این بلوک خواست اقدامات قاطعانه تری برای افزایش همکاری انجام دهد.

بروکسل و آنکارا بر سر جزیره قبرس هم اختلاف نظر دارند. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه روز پنجشنبه هشدار داده بود اگر اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد در خصوص تقسیم عادلانه قبرس اقدام نکنند، این کشور فعالیت‌هایش در شرق مدیترانه را از سر خواهد گرفت.

مذاکرات غیر رسمی که تحت حمایت سازمان ملل متحد در آوریل انجام گرفت هیچ نتیجه قابل توجهی نداشت. آنکارا از دولت ترک ‌نشین در شمال قبرس حمایت می‌کند و تنها کشوری است که به دولت بخش جنوبی قبرس را به رسمیت نمی شناسند.

بر اساس گزارش رویترز، اردوغان ۲۰ ژوئیه از شمال قبرس دیدار خواهد کرد.

ایسنا

نوشته‌های مشابه