افزایش حدود ۵۰ درصدی قیمت گاز در ترکیه - مهرشید نیرو •

افزایش حدود ۵۰ درصدی قیمت گاز در ترکیه

ترکیه قیمت گاز طبیعی مورد استفاده نیروگاه‌های برق را ۴۷ درصد و قیمت گاز مورد استفاده صنعت را ۴۸ درصد افزایش داد.

شرکت انرژی دولتی بوتاس ترکیه ضمن اعلام افزایش قیمت گاز طبیعی برای نیروگاه‌های برق و صنعت، اعلام کرد قیمت گاز برای مصرف کنندگان عادی بدون تغییر می‌ماند.

ترکیه که یکی از بزرگترین واردکنندگان گاز در اروپاست، به گازی که از روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان از طریق خط لوله وارد می‌کند و همچنین واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از نیجریه، الجزایر و بازار محموله‌های تک متکی است. این کشور چهار قرارداد واردات بلندمدت به میزان مجموعا ۱۶ میلیارد متر مکعب در سال دارد که امسال موعد آنها به پایان می‌رسد. در شرایطی که ترکیه هنوز این قراردادها را تمدید نکرده است، تقاضای بالا برای گاز طبیعی در سال جاری این کشور را مجبور کرده است خرید در بازار محموله‌های تک را افزایش دهد. ترکیه حدود ۴۸ میلیارد متر مکعب در سال قرارداد واردات دارد. یعنی باید حدود ۱۳ میلیارد متر مکعب LNG از بازارهای محموله‌های تک خریداری کند که در حال حاضر قیمتهایش افزایش سرسام آوری پیدا کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، فاتح دونمز، وزیر انرژی ترکیه اواخر ماه گذشته اعلام کرد این کشور یک قرارداد سه ساله برای خرید ۱۱ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی با جمهوری آذربایجان منعقد کرده و پیشرفت قابل توجهی در تامین بیشتر گاز طبیعی داشته است.

ایسنا

نوشته‌های مشابه