بازار نفت در انتظار نتیجه سفر بایدن به عربستان - مهرشید نیرو- میکروتوربین،

بازار نفت در انتظار نتیجه سفر بایدن به عربستان

جو بایدن با سفر ماه گذشته به عربستان سعودی و درخواست از این کشور برای عرضه بیشتر نفت، دست به یک قمار سیاسی زد و هفته جاری معلوم خواهد شد آیا این سفر نتیجه بخش بوده است یا خیر.

رئیس جمهور آمریکا در پایان سفر دو هفته پیش خود به جده، اعلام کرد انتظار دارد اقدامات بیشتری از سوی سعودی‌ها برای کنترل قیمت‌های نفت و حفاظت از اقتصاد جهانی انجام شود. گروه تولیدکنندگان اوپک پلاس که در رأس آنها ریاض قرار دارد، روز چهارشنبه برای تصمیم‌گیری درباره سطح تولید ماه آینده دیدار خواهند کرد. با این‌همه، نمایندگان این گروه هشدار دادند هرگونه افزایش تولید ملایم خواهد بود یا ممکن است اصلا افزایش تولیدی انجام نگیرد.

قیمت‌های نفت ماه میلادی گذشته نزول کردند اما همچنان نزدیک محدوده ۱۰۰ دلار هستند و فشار تورمی ناشی از قیمت بالای سوخت را یک مسئله فوری برای کاخ سفید نگه داشته‌اند. با این حال، سعودی‌ها و متحدانشان برای عرضه بیشتر نفت به بازار جهانی که همچنان شکننده مانده است، محتاط هستند و احساس می‌کنند باید در استفاده از آنچه از ظرفیت مازاد تولید باقی مانده  است، محتاطانه رفتار کنند. باب مک‌نالی، رئیس شرکت مشاوره “راپیدان انرژی” و مقام سابق کاخ سفید در این باره گفت: جو بایدن و مشاورانش با اعتماد بالا نسبت به اقدامات بیشتری که اوپک پلاس در چند هفته آینده انجام خواهد داد، عربستان را ترک کردند. اگر اوپک پلاس تولید نفت را ثابت نگه دارد، تیم بایدن ناچار خواهد شد توضیحاتی در این باره ارائه کند.

دیدار بایدن با ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی و محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، به منزله یک چرخش دیپلماتیک برای رئیس جمهوری آمریکا بود که در سال ۲۰۱۸ وعده داده بود ریاض را به دلیل قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار واشنگتن پست، منزوی خواهد کرد. بایدن اعلام کرد حاکمان عربستان فوریت حفظ تامین بازارهای نفت را تصدیق کردند.

عربستان سعودی پیش از این حسن نیت نشان داده و گروه اوپک پلاس را برای افزایش بیشتر تولید در ژوئیه و اوت هدایت کرده بود. این افزایش تولید، روند احیای تولیدی که در اوج بحران کووید-۱۹ فریز شده بود -حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز معادل ۱۰ درصد از عرضه جهانی – را کامل کرد.

گروه اوپک پلاس که متشکل از ۲۳ کشور تولیدکننده است، روز چهارشنبه برای تصمیم گیری درباره سطح تولید سپتامبر دیدار خواهد کرد و مقامات آمریکایی مطمئن هستند با افزایش بیشتر تولید موافقت خواهد کرد.

در شرایطی که اکثر اعضای اوپک پلاس به دلیل سرمایه‌گذاری ناکافی یا اختلالات عملیاتی، قادر نیستند تولید خود را افزایش دهند، هرگونه افزایش بیشتر عرضه از سوی عربستان سعودی و امارات متحده عربی انجام خواهد گرفت اما هنوز روشن نیست که آیا این کشورها لازم می‌بینند که اکنون اقدام کنند. مقامات سعودی اعلام کرده‌اند که این کشور در صورت کمبود عرضه واکنش نشان خواهد داد.

تقاضا برای نفت همچنان با موانعی در مصرف کنندگان بزرگ جهان روبروست. شبح رکود همچنان اقتصاد آمریکا را تهدید می‌کند و چین به کندی در حال خروج از یک موج دیگر قرنطینه‌های مربوط به کووید است. ثابت نگه داشتن تولید، مانع از قطع همکاری با روسیه می‌شود که یکی از اعضای مهم اتحاد اوپک پلاس به شمار می‌رود و با تحریم‌های گسترده آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر جنگ در اوکراین مواجه است. پس از دیداری که هفته گذشته میان الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه و شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، برگزار شد، دو کشور بر پایبندی خود به توافق اوپک پلاس و بازار نفت با ثبات تأکید کردند.

اوپک پلاس ممکن است رسما با ادامه افزایش تولید حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز که در یک سال گذشته انجام داده است، موافقت کند؛ به خصوص که به خوبی واقف است تنها بخشی از این افزایش تولید اجرا خواهد شد زیرا بسیاری از اعضای گروه با محدودیت ظرفیت تولید روبه‌رو هستند. این گروه جمعا حدود ۲.۸ میلیون بشکه در روز پایین‌تر از سهمیه گروهی، نفت تولید کرده است. ظرفیت مازاد تولید تا حدود زیادی در عربستان سعودی و امارات متحده عربی متمرکز شده است. طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی، سطح مازاد تولید این کشورها، بیش از دو میلیون بشکه در روز معادل حدود دو درصد از عرضه جهانی است. ریاض برای استفاده از این ظرفیت مازاد تولید در شرایطی که بازارهای جهانی در برابر اختلالات عرضه از لیبی گرفته تا روسیه و فراتر از آن آسیب پذیر مانده، محتاط مانده است.

برخی از تحلیلگران نفت بر این باورند که این ظرفیت مازاد تولید ممکن است بسیار کمتر باشد و این گمانه‌زنی باعث شد امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه که ریاست دیدار ماه گذشته گروه ۷ را برعهده داشت، مدعی شود شیخ محمد بن زاید، حاکم امارات اذعان کرده است عربستان سعودی و امارات متحده عربی در واقع ظرفیت مازاد تولید بسیار محدودی دارند. سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی، در تلاش برای روشن‌گری در خصوص این موضوع، اعلام کرد اشاره حاکم امارات به محدودیت عرضه توافق شده در اوپک پلاس بوده است. اما ابهامات ادامه دارد. تولید نفت عربستان سعودی قرار است ماه جاری به حدود ۱۱ میلیون بشکه در روز برسد اما عربستان سعودی در دهه‌های گذشته به عنوان یک صادرکننده نفت، به ندرت موفق شده است برای مدت طولانی این سطح تولید را حفظ کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، جان استوارت، اقتصاددان انرژی جهانی در شرکت “پایپر سندلر اند کو” در نیویورک می‌گوید به هیچ وجه معلوم نیست که عربستان سعودی چه میزان تولید نفت خود را افزایش خواهد داد سعودی‌ها نمی‌خواهند این احساس را ایجاد کنند که به آمریکایی‌ها امتیاز ویژه‌ای داده‌اند. در هر صورت تصور نمی‌کنیم که ظرفیت تولید زیادی برای آنها باقی مانده باشد.

 ایسنا

نوشته‌های مشابه