ترامپ اسمیک و سینوک چین را به لیست سیاه اضافه می‌کند

دولت ترامپ به دنبال این است که تولیدکننده دریایی نفت و گاز چین سینوک و بزرگترین تولیدکننده تراشه کامپیوتری چین، اسمیک، را به لیست سیاه خود اضافه کند.

به نقل از رویترز، بر طبق سندی که به رؤیت رویترز رسیده است و گزارش منابع آگاه، دولت ترامپ به دنبال این است که تولیدکننده دریایی نفت و گاز چین سینوک و بزرگترین تولیدکننده تراشه کامپیوتری چین، اسمیک، را به لیست سیاه خود اضافه کند.

با این حال تحلیل‌گران معتقدند با توجه به محدود بودن حوزه کاری این شرکت‌ها، نامشخص بودن موضع دولت بایدن در مورد این اقدام و آغاز تعطیلات رسمی آمریکا، تأثیرگذاری این اقدام بر شرکت‌های مورد هدف جدی نباشد.

اما در صورتی که چنین اقدامی از سوی دولت ترامپ عملی شود می‌تواند در ترکیب با اقدامات دیگر وضعیت پرتنش بین واشنگتن و پکن را برای دولت بعدی آمریکا آشفته‌تر کند.

رویترز پیش از این گزارش داده بود وزارت دفاع آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای اضافه کردن ۴ شرکت چینی به لیست شرکت‌هایی است که دارای مالکیت یا ارتباط نظامی هستند. به این ترتیب تعداد شرکت‌های چینی‌ای که با این نوع اقدامات تحت تأثیر قرار گرفته‌اند به ۳۵ شرکت خواهد رسید.

در صورتی که شرکتی در این لیست قرار داده شود سرمایه‌گذاران آمریکایی برای به خرید اوراق این شرکت‌ها و فروش تجهیزات به آنها نیازمند مجوز خاصی از دولت آمریکا هستند.

مهر

نوشته‌های مشابه