ترانسفورماتور محافظ

ترانس باک-بوست یا ترانسفورماتور محافظ (buck-boost transformer) نوعی ترانسفورماتور (transformer) است که از آن برای تنظیم ولتاژی که به تجهیزات جریان متناوب وارد می‌شود استفاده می‌شود.

ترانس محافظ برای تجهیزات زیادی مانند UPS کامپیوتر، توزیع برق قدرت (electric power distribution) و مانند آن به کار می‌رود. استفاده از تجهیزات الکتریکی در ولتاژی به غیر از ولتاژ طراحی آن می‌تواند باعث کارایی پایین، عمر مفید پایین و احتمالا گرم شدن بیش از حد و سوختن می‌شود.

ترانس محافظ را می‌توان برای تامین برق مدار‌های ولتاژ پایین از جمله مدارات کنترل، روشنایی و کاربرد‌هایی که نیاز به برق ۱۲، ۱۶، ۲۴، ۳۲ و یا ۴۸ ولت سازگار با طراحی سیم پیچ ثانویه دارند، استفاده می‌شود. ترانسفورماتور به عنوان یک ترانسفورماتور ایزوله کننده متصل می‌شود و KVA نامی پلاک آن برابر با ظرفیت ترانسفورماتور است.

 

ترانسفورماتور محافظ

 

کاربرد ترانسفورماتور محافظ

ترانس‌های محافظ را می‌توان برای تجهیزات الکتریکی که در آن مقدار باک (buck) یا بوست (boost) ثابت باشد، استفاده کرد. به عنوان مثال، یک بوست ثابت را می‌توان برای اتصال تجهیزات با سایز نامی ۲۳۰ ولت AC به یک منبع برق ۲۰۸ ولت به کار برد.

دستگاه‌های ترانس به صورت ولت-آمپر (و گاهی آمپر) و برای درصدی از افت یا افزایش ولتاژ رتبه‌بندی می‌شوند. به عنوان مثال، یک ترانسفورماتور باک-بوست با رتبه ۱۰ بوست، ولتاژ ورودی ۲۰۸ ولت AC را به ۲۲۹ ولت AC افزایش می‌دهد.

فرکانس ترانس‌های محافظ

تمامی ترانسفورماتور‌ها تنها با جریان متناوب کار می‌کنند. ترانسفورماتور تنها ولتاژ را تغییر می‌دهند نه فرکانس را. تجهیزاتی که دارای موتور سنکرون (synchronous motors) هستند، در سرعت‌های مختلفی غیر از فرکانس طراحی کار می‌کنند. بر روی پلاک برخی از تجهیزات حک شده که تنها با فرکانس ۵۰ یا ۶۰ هرتز کار کنند تنها نیاز به تنظیم ولتاژ با یک ترانسفورماتور باک-بوست دارند.

 

ترانسفورماتور محافظ

منبع: برق نیوز

نوشته‌های مشابه