کلید مینیاتوری

تفاوت کلید مینیاتوری و کلید محافظ جان

حفاظت تاسیسات الکتریکی از مهمترین مشخصه‌های تامین امنیت برای تجهیزات و اشخاص و مکان‌ها می‌باشد. منظور از حفاظت الکتریکی مجموعه اقداماتی است که باید در تأسیسات الکتریکی انجام شود تا خطرات ناشی از جریان برق موجب صدمه زدن به شخص، دستگاه ها، مصرف کننده‌ها و سیم‌های حامل جریان برق نشود.

کلید با مقایسه جریان ورودی با جریان خروجی نشتی را تشخیص میدهد و در صورتی که جریان نشتی در مداری که کلید در آن واقع شده است بیشتر از حساسیت کلید باشد کلید عمل کرده و جریان ورودی و در نتیجه مدار را قطع می‌نماید. این در حالی است که کلید مینیاتوری یک کلید الکترومکانیکی می‌باشد و مصرف کننده را هم در برابر خطای اتصال کوتاه و هم جریان اضافه بار حفاظت می‌کند کلید‌های مینیاتوری غیر قابل تنظیم بوده و می‌توانند هم به صورت مغناطیسی و هم به صورت حرارتی عمل کنند.

کلید مینیاتوری
کلید محافظ جان
استفاده از کلید‌های محافظ جان، با توجه به کاهش میزان هدر رفتن انرژی الکتریکی و برق مصرفی، صرفه جوئی اقتصادی را به دنبال خواهد داشت. در حالت عادی مدار‌های الکتریکی، جریان رفت با جریان برگشت برابر است، اما اگر به هر دلیلی جریان بین سیم فاز و نول (در مدار‌های تکفاز) اختلاف داشته باشد کلید محافظ جان عمل خواهد کرد. وجود این اختلاف ممکن است بر اثر اتصال بدنهٔ یکی از دستگاه‌های الکتریکی باشد که در آن جریان الکتریکی به جای برگشتن از راه سیم نول از راه زمین به منبع برمی‌گردد که اصطلاحاً می‌گویند جریان نشت پیدا کرده است در صورتی که این اختلاف از حد خاصی تجاوز کند، نشان دهنده وقوع جریان نشتی در مدار است و بلافاصله دستور قطع توسط کلید محافظ جان صادر می‌شود. کلید محافظ نشتی جریان بصورت دو پل (برای مدار تکفاز) و چهار پل (برای مدار سه فاز) تولید می‌شود و دارای سه تیپ کلی می‌باشد. انتخاب صحیح و چیدمان درست اجزای سیستم حفاظتی با استفاده از کلید‌های محافظ نشتی جریان می‌توان از وقوع حوادث برق گرفتگی و آتش سوزی جلوگیری کرد. کلید‌های محافظ جان با رنج حساسیت‌های از ۱۰ تا ۵۰۰ میلی آمپر ساخته می‌شوند، اما بصورت متداول با حساسیت‌های ۳۰ میلی آمپر و ۳۰۰ میلی آمپر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
کلید مینیاتوری
کلید مینیاتوری (MCB) تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار (عبور جریان غیر مجاز) محافظت می‌کند. تشخیص جریان اضافه به عهده یک فلز (بیمتال) می‌باشد که در صورت عبور جریان بیش از جریان نامی گرم شده و بر اثر خم شدن باعث عمل فیوز مینیاتوری شده و مدار را قطع می‌کند. جریان اتصال کوتاه بوسیله سیم پیچ که دارای تعداد دور کم و قطر زیاد میباشد بصورت مغناطیسی تشخیص داده شده و فیوز مینیاتوری عمل می‌کند. مشخصات قطع ممکن است قابل تنظیم نباشد. کلید مینیاتوری برای مدارات با جریان پایین (که نیاز به انرژی کمتری نیز دارند) مثل سیم‌کشی ساختمان مناسب است. بطور کلی در جایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که جریان نرمال کمتر از ۱۰۰ آمپر باشد.
این کلید‌ها از رنج ۲ تا ۶۳ آمپر و در انواع B (تند کار) جهت مصارف روشنائی و C (کندکار) به عنوان فیوز موتوری بصورت تکی، دوتایی، سه تایی در بازار موجود است. برای نصب این کلید‌ها از ریل‌های مینیاتوری استفاده می‌شود. جریان نامی کلید مینیاتوری بر روی آن نوشته می‌شود و نیازی به کد رنگی ندارد.

نوشته‌های مشابه