توقف تولید نفت اکوادور تا ۴۸ ساعت آینده - مهرشید نیرو- میکروتوربین، پنل خورشیدی

توقف تولید نفت اکوادور تا ۴۸ ساعت آینده

وزارت انرژی اکوادور هشدار داد اگر جاده‌ها باز نشوند و خرابکاری در چاه‌های نفت ادامه پیدا کند، تولید نفت این کشور ظرف ۴۸ ساعت آینده به طور کامل متوقف خواهد شد.

 اعتراضات ضد دولتی که از ۱۳ ژوئن آغاز شد، با اقدامات خرابکاری، تصرف چاه‌ها و مسدود کردن جاده‌ها، صنعت نفت این عضو سابق اوپک را در معرض تهدید تعطیلی قرار داده است. مجموعا، فعالیت ۱۱۷۶ چاه نفتی متوقف شده است.

معترضان زیر چتر یک سازمان بومی، خواستار یارانه‌های بالاتر سوخت، ممنوعیت پروژه‌های نفتی و معدنی جدید و کندی اقدامات برای خصوصی کردن دارایی‌های دولتی در بحبوحه انتقادهای گسترده از طرح گیلرمو لاسو، رئیس جمهور محافظه کار این کشور برای اصلاحات اقتصادی با حمایت صندوق بین‌المللی پول، هستند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اکوادور پیش از این برای قراردادهای نفتی وضعیت فورس ماژور اعلام کرده بود تا از جریمه شدن به دلیل عدم عمل به تعهدات و ارسال به موقع محموله‌های نفتی اجتناب کند. این دومین وضعیت فورس ماژور از ۱۲ دسامبر است. تولید نفت اکوادور در طول اعتراضات، به ۱۰۱ هزار و ۷۰۰ بشکه در روز رسید که پایین‌ترین میزان از ژانویه سال ۲۰۱۰ بود. مختل شدن تولید نفت، به درآمدهای دولت اکوادور لطمه زده است.

طبق بیانیه وزارت نفت اکوادور، تولید نفت در سطح نگران کننده‌ای است. آمار امروز بیش از ۵۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد. در ۱۴ روز اعتراضات، دولت اکوادور حدود ۱۲۰ میلیون دلار درآمد را از دست داده است. پیش از اعتراضات، تولید نفت حدود ۵۲۰ هزار بشکه در روز بود.

دولت اکوادور روز یکشنبه برای آرام کردن اعتراضات، اعلام کرد قیمت بنزین و دیزل را به میزان ۱۰ سنت در هر گالن کاهش خواهد داد.

 ایسنا

نوشته‌های مشابه