تولید ۹۰ میلیارد مترمکعب گاز

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: از ابتدای سال ۹۸ تا پایان تیرماه امسال، ۸۹ میلیارد و ۸۷۶ میلیون مترمکعب گاز و ۵۵ میلیون و ۸۶۵ هزار بشکه نفت در این شرکت تولید شده است.

به نقل از وزارت نفت، رامین حاتمی گفت: در طول پارسال نسبت به حفاری و تکمیل ۹ حلقه چاه جدید و ۷ حلقه چاه تعمیری و در مجموع ۲۷ هزار متر عملیات حفاری با استفاده از هشت دکل اقدام کرده است.

وی افزود: پارسال به‌منظور تأمین پایدار سوخت زمستانی هم‌وطنان در فصول سرد سال در ۶ استان شمال شرق و شمال کشور و همچنین به‌منظور تغذیه خط سراسری گاز به مخازن ذخیره‌سازی شورجه D و سراجه، در مجموع ۲ میلیارد و ۳۱۸ میلیون مترمکعب گاز تزریق‌ و ۲ میلیارد و ۶۲۲ میلیون مترمکعب بازتولید شده که به ترتیب ۴۳ و ۱۷ درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشته است.

مطالعات جامع میدان‌ها

به گفته این مقام مسوول شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در سال گذشته سه پروژه پژوهشی را واگذار کرده و دو پروژه دیگر نیز در مرحله امضای قرارداد و واگذاری است. این شرکت همچنین مطالعات جامع میدان‌های گازی تابناک، شانول، وراوی و آغار و دالان و نیز میدان‌های نفتی نفت‌شهر، سروستان و سعادت‌آباد را در قالب پنج بسته مطالعاتی با هدف تعیین مشخصات مخزن، ساخت الگوهای زیرسطحی و روسطحی، پیش‌بینی عملکرد میدان، محاسبات اقتصادی و ارائه برنامه توسعه و ازدیاد برداشت با برگزاری مناقصه واگذار کرد که سه بسته آن نهایی و واگذار شده و دو بسته دیگر نیز طی یک ماه آینده واگذار می‌شود.

حاتمی اظهار داشت: افزون بر این، برای توسعه میدان‌های نفتی و گازی، برنامه‌ریزی افزایش تولید و ضریب بازیافت نهایی ۱۱ میدان گازی و ۱۱ میدان نفتی با تدوین بسته سرمایه‌گذاری حدود ۵.۵ میلیارد دلاری در دستور کار این شرکت قرار دارد.

به گفته وی، این شرکت همچنین طرح افزایش تولید از میدان‌های نفتی آبان، پایدار غرب، چشمه‌خوش، دالپری و پایدار شرق را از طریق الگوی جدید قراردادهای نفتی در حال اجرا دارد و همکاری و حمایت از شرکت‌ها و سازندگان داخلی و مبحث اشتغال نیروهای بومی در پروژه‌های منطقه‌ای را به‌عنوان اولویت کاری خود قرار داده است. به‌عنوان نمونه، برای اجرای پروژه لرزه‌نگاری دوبعدی و سه‌بعدی میدان تنگ‌بیجار بیش از ۵۵۰ نفر و در طرح توسعه سه میدان نفت‌شهر، دانان و سعادت‌آباد نیز حدود ۲۶۳۰ نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم مشغول کار هستند.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه