خریداران آسیایی به نفت ارزان آمریکا چسبیدند - مهرشید نیرو- میکروتوربین، پنل خورشیدی

خریداران آسیایی به نفت ارزان آمریکا چسبیدند

آمریکا با داغ شدن رقابت با تولیدکنندگان خاورمیانه، خریداران آسیایی را با نفت ارزان‌تر جذب می‌کند.

بلومبرگ گزارش کرد خریداران آسیایی به خرید نفت ارزان آمریکا روی آورده‌اند که نشان می‌دهد تقاضا برای نفت خاورمیانه، ضعیف شده است.

پالایشگاه‌های نفت کره جنوبی و هند، ماه جاری حدود ۱۶ میلیون بشکه نفت آمریکا را در بازار فیزیکی محموله‌های تک خریداری کرده‌اند که در نوامبر تحویل داده خواهند شد. این رقم دو برابر میزان نفت خریداری شده در ژوئیه است.

نفت وست تگزاس اینترمدیت که گرید نفتی صادراتی اصلی آمریکاست، حدود هشت دلار بالاتر از قیمت پایه نفت دوبی برای تحویل در نوامبر، معامله می‌شود. هر چه این نرخ پریمیوم کمتر باشد، نفت آمریکا برای خریداران آسیایی نسبت به نفت خاورمیانه، جذاب‌تر خواهد بود.

در بازار معاملات آتی، معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در نوامبر، تنها چهار دلار در هر بشکه بالاتر از قیمت معاملات دوبی است و حدود چهار دلار و ۵۰ سنت در هر بشکه، پایین‌تر از قیمت معاملات نفت موربان امارات متحده عربی است.

این تغییر تقاضا از نفت خاورمیانه به نفت آمریکا، نشان می‌دهد اکنون که آمریکا بزرگترین تولیدکننده نفت جهان است، رقابت میان دو منطقه بالا گرفته است.

همزمان با تلاش غرب برای یافتن منابع جایگزین نفت روسیه پس از جنگ اوکراین، آمریکا نفت بیشتری تولید می‌کند. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در اواخر ژوئیه صادرات نفت آمریکا به رکورد ۴.۵۵ میلیون بشکه در روز رسید.

در این بین، عربستان سعودی قیمت فروش رسمی نفت به خریداران آسیایی برای بارگیری در اوت را در واکنش به تقاضای بالا و محدود شدن عرضه در بازار نفت، افزایش داد.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، اما به نظر می‌رسد تقاضا ضعیف شده است. شرکت آرامکوی سعودی حجم نفت درخواستی را به طور کامل به چهار خریدار آسیایی در دو ماه گذشته تخصیص داده است که علامت عدم رشد بیشتر تقاضا نسبت به خرید اولیه مشتریان بوده است.

 ایسنا

نوشته‌های مشابه