خط لوله نورد استریم ۲ قیمت گاز اروپا را کاهش می‌دهد

یک مؤسسه مشاور انرژی اعلام کرد خط لوله نورد استریم-۲ به‌طور قابل توجهی قیمت گاز را در اروپا کاهش می‌دهد.

به نقل از راشاتودی، مؤسسه مشاوره انرژی وود مکنزی اعلام کرد در حالی که آمریکا از هیچ کوششی برای توقف پروژه نورد استریم -۲ دریغ نمی‌کند، تکمیل این خط لوله که گاز روسیه را از زیر دریا به آلمان منتقل می‌کند، قیمت تمام شده گاز برای مصرف‌کنندگان اروپایی را کاهش می‌دهد.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که با آغاز ارسال گاز طبیعی روسیه از طریق این خط لوله ۱۲۰۰ کیلومتری از دریای بالتیک به آلمان، قیمت این سوخت در اروپا تا ۲۵ درصد کاهش می‌یابد.

تحلیلگران وود مکنزی اعلام کردند: با ناتمام ماندن پروژه نورد استریم -۲، قیمت شاخص گاز تی‌تی‌اف (TTF) اروپا در سال آینده میلادی حدود ۴ دلار برای هر یک میلیون واحد بی‌تی‌یو (mmBtu) خواهد بود، این در حالی است که با تکمیل این پروژه در اوایل سال ۲۰۲۱، میانگین قیمت گاز اروپا در سال آینده حدود سه دلار خواهد بود.

قیمت کمتر گاز خبر خوبی برای مصرف‌کنندگان اروپایی خواهد بود و می‌تواند سبب افزایش مصرف کلی گاز در این قاره شود، در حالی که این منطقه به سمت جایگزینی زغال‌سنگ و استفاده از منابع پاک انرژی در حرکت است، نیاز به منابع بیشتر گازی افزایش می‌یابد.

این در حالی است که تکمیل این خط لوله روسی، طرح‌های آمریکا برای افزایش عرضه گاز طبیعی مایع‌شده (ال‌ان‌جی) به اروپا را به چالش می‌کشد. براساس برآورد وود مکنزی، افزایش واردات گاز از روسیه به زیان صادرکنندگان ال‌ان‌جی آمریکا خواهد بود.

دولت ترامپ مدت‌هاست تلاش می‌کند این پروژه را متوقف کند. یکی از این اقدام‌ها، تلاش برای متقاعد کردن آلمان به کمتر کردن وابستگی خود به روسیه بود که موفق نبود. اقدام بعدی آمریکا تهدید به تحریم کشتی‌هایی بود که در ساخت این خط لوله دخیل باشند و سبب توقف این پروژه برای مدتی شد. اگرچه این اقدام آمریکا آغاز به‌کار این خط لوله را به تعویق انداخت، اما روسیه قصد دارد به تنهایی آن را تکمیل کند.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه