رله‌ هوشمند چیست؟

رله هوشمند معمولا همچون کلید‌های الکتریکی بر سر راه سیم فاز‌ها واقع می‌شوند. این رله‌های باعث خاموش و روشن شدن وسیله‌های الکتریکی می‌شوند. رله‌ها کاربرد‌های متفاوتی دارند. از این رو می‌توان برای حفاظت، کنترل کننده‌ای موثر، کنترلر خاص و.. استفاده نمود.

عموما رله‌های حفاظتی برای استفاده در تابلو برق مطرح می‌گردند. رله‌ها قادرند در کمترین زمان ممکن و به سریعترین شکل، اقدام به قطع و وصل مدار نمایند. امروزه رله‌های مختلفی در بازار وجود دارد. رله‌های حرارتی رله‌های مغناطیسی، رله‌های مکانیکی، رله‌های الکترومکانیکی، رله‌های الکترو مغناطیسی، و رله‌های الکترواستاتیکی.

 

مزیت‌های مختلف رله‌های هوشمند

همه‌ی رله‌ها دارای مزایای مختلفی هستند. اولین مزیت رله، ایزوله سازی است. ایزوله بودن رله جزو موارد حفاظتی رله‌ها می‌باشد. این مزیت رله قسمت‌های سالم را از قسمت معیوب مدار جدا می‌نماید.

مزیت دیگر رله‌ها کنترل مدار توان بالا است. زمانی که شما از یک رله‌ی هوشمند چند ولتی استفاده می‌کنید، قادر خواهید بود یک مدار چند صد ولتی را نیز کنترل نمایید. می‌توانیم این مزیت را به عنوان یکی از مزایای عالی در رله‌ها به شمار آوریم.

مزیت دیگری که انواع رله‌ها دارای آن هستند، صرفه اقتصادی آنهاست. ما می‌توانیم به صراحت رله‌ها را به عنوان گزینه‌ای اقتصادی برای سیستم مداری به شمار آوریم.

مشکلات استفاده از رله‌های هوشمند چیست؟

همه‌ی ما می‌دانیم رله‌ها علاوه بر این که دارای مزیت‌های عالی هستند، مشکلات متعددی نیز دارند. برخی از این مشکلات را می‌توانیم چنین بیان نماییم.

تخلیه سلفی: یکی از بزرگترین مشکلات رله هوشمند‌ها دارای آن هستند، تخلیه شارژ سلفی است. البته این مشکل در دستگاه‌هایی که خود دارای سلف هستند نیز رخ می‌دهد. می‌توانیم سلف را به عنوان یک عنصر ذخیره ساز انرژی معرفی کنیم.

این سلف هر زمان به مدار متصل می‌شود، شارژ شده و پس از جدا شدن از مدار شروع به تخلیه انرژی خود می‌کند. به معنای دیگر می‌توانیم بگوییم که سلف در مسیری که هیچ گونه جریانی نباید باشد، ایجاد جریان می‌کند.

عدم کاربرد در توان‌های خیلی پایین: همانطور که می‌دانیم رله‌ها برای این که همچون کلید عمل کنند، نیاز به ولتاژ دارند. پس اگر در مداری ولتاژ پایین باشد، عملا استفاده از این وله‌ها بی فایده است. بهتر است در این مدار‌ها از ترانزیستور‌ها استفاده شود.

کند کاری: یکی دیگر از مشکلات بزر رله‌ها کند کار کردن آن‌ها می‌باشد. این مشکل زمانی به وجود می‌آید که رله‌ها در وضعیت مکانیکی پاسخ مناسبی به فرکانس‌های بالا نمی‌دهند. این مدل رله‌ها ارزان هستند و حتی در حفاظت نیز چندان کارایی مناسبی ندارند.

ادامه دارد…

نوشته‌های مشابه