روسیه برای توسعه صادرات گاز به چین ۱.۵ میلیارد دلار لوله می‌خرد

غول انرژی روسیه، گاز پروم مناقصه‌ای بی‌سابقه برای خرید ۱۰۰ میلیارد روبل (معادل ۱.۵ میلیارد دلار) لوله برای توسعه خطوط انتقال گاز خود، به‌ویژه صادرات گاز به چین، برگزار می‌کند.

به نقل از راشاتودی، غول انرژی روسیه، گاز پروم مناقصه‌ای بی‌سابقه برای خرید ۱۰۰ میلیارد روبل (معادل ۱.۵ میلیارد دلار) لوله برای توسعه خطوط انتقال گاز خود، به‌ویژه اَبَرخط لوله «قدرت سیبری» برگزار می‌کند.

طبق داده‌های پاسگاه‌های ثبت معاملات دولتی، انتظار می‌رود تحویل این لوله‌ها از امسال آغاز شده و تا پایان ۲۰۲۲ ادامه داشته باشد. این خرید تحت نظارت «گازپروم اینوست» انجام خواهد شد، که یکی از بازوهای این شرکت است که مسئول پروژه‌های سرمایه‌گذاری بزرگ آن می‌باشد.

حدود ۱.۳ میلیون تن لوله هم برای استفاده در مسیرهای انتقال گاز داخلی روسیه و هم برای صادرات گاز روسیه به شرکای تجاری آن استفاده خواهد شد. طبق گزارش رسانه‌های روسیه بخش بزرگی از این لوله‌ها برای توسعه خط لوله عظیم «قدرت سیبری» که بزرگترین سیستم انتقال گاز در شرق روسیه است، استفاده خواهد شد.

این خط لوله با ظرفیت صادرات سالیانه ۳۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به چین، از انتها سال گذشته عملیاتی شده است و روسیه به دنبال این است که تا سال ۲۰۲۲ یک میدان گازی دیگر خود را به آن متصل کند.

نتیجه این مزایده که قیمت شروع آن ۹۸.۴ میلیارد روبل اعلام شده است قرار است در ۱۶ ژوئن نهایی شود.

 

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه