سرقت نفت خام در ونزوئلا برای تولید بنزین

مردم ونزوئلا به‌دلیل نیاز مبرم به سوخت برای تولید غیرقانونی بنزین از شرکت دولتی نفت ونزوئلا نفت خام سرقت می‌کنند.

به نقل از وزارت نفت، رویترز نوشت: به گفته دو تن از کارکنان شرکت دولتی نفت ونزوئلا (پدوسا) و شماری از شاهدان عینی، ونزوئلایی‌ها که ماه‌هاست با کمبود سوخت روبه‌رو هستند، به سرقت نفت از میدان‌های نفتی غیرفعال پدوسا و تولید غیرقانونی بنزین در خانه‌های خود روی آوردند.

نفت خام سرقت شده که مقدارش در مقایسه با تولید پدوسا اندک است، نشان‌دهنده عمق وخامت شرایط سوخت در این کشور تولیدکننده نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) است.

صنعت پالایش نفت ونزوئلا که ظرفیت پالایشی آن زمانی یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز بوده، از هم فروپاشیده و دچار ضعف امنیتی و عملیات تعمیر و نگهداری تأسیسات نفتی و پالایشی شده است و با سقوط ارزش دستمزدهای دریافتی کارکنان، پدوسا حتی قادر به حفظ حقوق کارکنان ماهر خود نیست.

پدوسا امسال بیش از پیش تضعیف شده است. تحریم‌های فلج‌کننده آمریکا سبب شده است تولید نفت ونزوئلا در سپتامبر امسال تنها به ۳۹۷ هزار بشکه در روز برسد که کمترین مقدار تولید این کشور از دهه ۱۹۳۰ میلادی تاکنون بوده است.

تولید نفت ونزوئلا پیش از تحریم‌های ایالات متحده در ژانویه سال ۲۰۱۹، یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز بود.

تحریم‌های آمریکا واردات بنزین ونزوئلا را هم هدف قرار داده است و مردم این کشور ناچارند برای دریافت بنزین ساعت‌ها در صف‌های جایگاه‌های عرضه سوخت منتظر بمانند.

زنجیره تأمین «بنزین دست ساز» در میدان‌های نفتی مانند لاکانسپسیون در ایالت زولیا در غرب ونزوئلا آغاز شده است، این میدان که ۱۵ سال گذشته روزانه بیش از ۱۲ هزار بشکه نفت سبک مرغوب تولید می‌کرد، در دو سال گذشته متوقف شده است.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه