سقوط تولید پالایشگاهی چین به پایین‌ترین رکورد دو ساله - مهرشید نیرو

سقوط تولید پالایشگاهی چین به پایین‌ترین رکورد دو ساله

چین در آوریل نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد نفت کمتری پالایش کرد و تولید روزانه این کشور به پایین‌ترین میزان از مارس سال ۲۰۲۰ رسید.

 آمار رسمی چین نشان داد پالایش نفت خام ماه گذشته ۵۱.۸۱ میلیون تن معادل ۱۲.۶۱ میلیون بشکه در روز بود که در مقایسه با ۱۳.۸ میلیون بشکه در روز در مارس و ۱۴.۰۹ میلیون بشکه در روز، کاهش داشت. حجم پالایش در فاصله ژانویه تا آوریل ۳.۸ درصد بر مبنای سالانه کاهش پیدا کرد و به ۲۲۳.۲۵ میلیون تن معادل ۱۳.۵۸ میلیون بشکه در روز بود.

قرنطینه‌های گسترده‌ای که برای مقابله با شیوع کووید از شانگهای آغاز شد و به سراسر چین گسترش یافت، تقاضای این کشور برای فرآورده‌های نفتی را ضعیف کرد و بیشترین تاثیر را روی تقاضا برای بنزین و سوخت هواپیما گذاشت.

شرکت سینوپک در واکنش به ضعیف شدن فروش سوخت و رشد ذخایر، فعالیتهایش را از نیمه دوم مارس کاهش داد و با حدود ۸۶ درصد ظرفیتش کار کرد که کمتر از ۹۲.۵ درصد در ابتدای سال بود.

پالایشگاه‌های خصوصی که در استان شرقی شاندونگ مستقر هستند، ماه گذشته با نصف ظرفیتشان فعالیت کردند و بسیاری از آنها در پایین‌ترین ظرفیت مشاهده شده از سال ۲۰۱۶ کار کردند.

به دلیل تاثیر قرنطینه بر فعالیت نمایشگاه‌ها و کارخانه‌های خودروسازی، مجموع فروش خودرو در چین در آوریل ۴۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشت. فروش در چهار ماه نخست سال ۲۰۲۲ به میزان ۱۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت کرد.

طبق آمار رسمی، تولید نفت چین ماه گذشته به ۱۷ میلیون تن معادل ۴.۱۴ میلیون بشکه در روز رسید و غولهای نفتی دستور پکن برای تقویت امنیت تامین داخلی را دنبال کردند. تولید در فاصله ژانویه تا آوریل ۴.۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.

تولید گاز طبیعی در آوریل ۴.۷ درصد رشد کرد و به ۱۷.۷ میلیارد متر مکعب رسید و تولید از ابتدای سال میلادی جاری تا ماه گذشته، ۶.۲ درصد در مدت مشابه نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۱ رشد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، قیمت‌های جهانی بالاتر گاز به خصوص گاز طبیعی مایع باعث شده است مصرف‌کنندگان از عرضه داخلی ارزان‌تر استفاده کنند.

 ایسنا

نوشته‌های مشابه