سقوط درآمد نفتی اوپک به پایین‌ترین رکورد ۱۸ ساله

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش جدیدی برآورد کرد درآمد صادرات نفت اوپک در سال ۲۰۲۰ احتمالا به ۳۲۳ میلیارد دلار رسیده که پایین ترین سطح درآمد این گروه در ۱۸ سال گذشته بوده است.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا به درآمد نفتی سال ۲۰۱۹ اوپک اشاره کرد که ۵۹۵ میلیارد دلار بود.

بزرگترین سهم از مجموع درآمدهای نفتی اوپک در سال ۲۰۲۰ متعلق به عربستان سعودی بود که بزرگترین صادرکننده عضو این گروه است. درآمد نفتی عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ به ۲۰۲ میلیارد دلار بالغ شد که بیش از یک سوم از کل درآمد اوپک بود اما درآمد سال گذشته این کشور همانند سایر صادرکنندگان اوپک از عواملی نظیر شیوع ویروس کرونا آسیب دید.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا مانند سایر موسسات معتبر پیش بینی کرد درآمد نفتی پایینتر تاثیر منفی شدیدی روی اقتصادهای اعضای اوپک خواهد داشت.

این آژانس در گزارش خود خاطرنشان کرد کاهش درآمد به ضرر بودجه های مالی اعضای اوپک خواهد بود که برای واردات کالا، تامین مالی برنامه های رفاه اجتماعی و حمایت از خدمات عمومی، وابستگی زیادی به فروش نفت دارند.

خود اوپک درباره آینده نزدیک خوش بین بوده و با وجود کسری قابل توجه و افزایش وامها برای تقویت بودجه ها، این گروه انتظار دارد تقاضا برای نفت در سال جاری بهبود پیدا کند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه اش پیش بینی کرد تقاضای جهانی برای نفت امسال ۵.۹ میلیون بشکه در روز رشد می کند و بزرگترین منبع رشد تقاضا، اقتصادهای آسیایی خواهند بود که تقاضای آنها برای نفت در مقایسه با سطح سال ۲۰۲۰ به میزان ۳.۳ میلیون بشکه در روز بالاتر می رود. این گروه درباره روند تقاضا در آمریکای شمالی با وجود مهارناپذیر ماندن شیوع ویروس کرونا خوش بین است اما خوش بینی کمتری نسبت به تقاضای اروپایی برای نفت دارد زیرا این منطقه همچنان برای مهار شیوع بیماری به سختی تلاش می کند و قرنطینه های سخت گیرانه تقاضا برای انرژی را کاهش داده است.

ایسنا

نوشته‌های مشابه