سه حلقه چاه غیرمجاز مسدود می‌کنیم، دو حلقه جدید حفر می‌شود

قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: هزینه مسدود کردن چاه غیرمجاز ۵ برابر جریمه‌ای است که متخلفان بابت حفر آن، پرداخت می‌کنند.

به نقل از صدا و سیما، محمد حاج رسولی‌ها با اشاره به بازدارنده نبودن جریمه در نظر گرفته شده برای حفر چاه غیر مجاز گفت: جریمه حفر یک چاه غیرمجاز حدود یک میلیون تومان است که این رقم مانع از بروز این تخلف نمی‌شود.

وی با اشاره به تصویب طرح تعادل بخشی سفره‌های آب زیر زمینی در سال ۹۴ ادامه داد: از ابتدای اجرای این طرح تاکنون ۶۹ هزار حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است که این رقم تا پیش از اجرای طرح سالانه ۳ تا ۴ هزار حلقه چاه بوده است.

قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای مسدود سازی چاه‌های غیرمجاز افزود: به ازای هر ۳ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده ۲ حلقه چاه غیرمجاز جدید حفر می‌شود که این روند سبب شده تا از ۳۴۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز موجود در کشور از سال ۹۴ تا کنون فقط ۲۰ هزار حلقه مسدود شود که دلیل این رویه بازدارنده نبودن جرایم درنظر گرفته شده برای متخلفان است.

به گفته این مقام مسؤول در صورت پرشدن چاه‌های غیرمجاز براساس برنامه ریزی‌های انجام شده باید مانع از برداشت ۳ میلیارد مترمکعب آب می‌شدیم این درحالی است که به دلیل حفر مجدد چاه غیرمجاز جدید تاکنون توانستیم مانع از برداشت یک میلیارد مترمکعب آب از این چاه‌ها شویم.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه