شرکت توانیر دیگر خریدار انحصاری برق نیست

وزیر نیرو با بیان اینکه مصرف کنندگان بزرگ برق یعنی ۵ مگاوات و بالاتر، برق‌شان را از بازار بورس انرژی دریافت می‌کنند، گفت: شرکت توانیر با این مصوبه، دیگر منحصرا خریدار برق نخواهد بود.

رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در بخش برق با آن مواجه بودیم اینکه چون بیش از ۶۰ درصد تولید ما توسط بخش خصوصی انجام می‌گیرد، این‌ها برای دریافت پول برقی که به شرکت توانیر می‌فروشند و شرکت توانیر هم خریدار انحصاری برق است، هم تابع قیمت‌های تکلیفی بودند و هم طبیعتا از اینکه دریافت وجه‌شان با فاصله زمانی زیادی صورت می‌گیرد گله‌مند بودند؛ بنابراین ما از بدهکاران عمده در این عرصه بودیم.

اردکانیان گفت: امروز هیئت وزیران پیشنهاد وزارت اقتصاد و دستگاه‌های مرتبط را تصویب کرد که مصرف کنندگان بزرگ برق یعنی ۵ مگاوات و بالاتر، برق‌شان را از بازار بورس انرژی دریافت می‌کنند. در این شرایط یک تعاملی بین تولیدکننده و مصرف کننده خواهد بود. این کمک بزرگی هم به تولیدکنندگان است تا مطالباتشان را سریعتر دریافت کنند و هم اینکه مصرف‌کنندگان قیمت‌های مناسب‌تری در این بازار عایدشان می‌شود.

وی افزود: شرکت توانیر هم در این میان، نقش تنظیم کننده را دارد و اگر جایی بایدد انتقال برقی صورت بگیرد، بین مرکز تولید و محل مصرف این انتقال را انجام می‌دهد اما دیگر منحصرا خریدار برق نخواهد بود.

وزیر نیرو گفت: این حرکتی است که در ادامه به رشد و پویایی صنعت برق کمک بزرگی خواهد کرد و دستورالعمل اجرایی‌اش هم طبق مصوبه هیئت وزیران آماده خواهد شد.

اردکانیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا برنامه‌ای برای لایروبی رودخانه‌ها جهت جلوگیری از حوادثی نظیر سیل در نظر گرفته‌اید؟، گفت: برنامه مهندسی رودخانه که بخشی از آن لایروبی است، بعد از سیل بهار ۹۸ با شدت آغاز شد و ما سال گذشته توانستیم ۵ برابر متوسط سال‌های قبل از آن این عملیات را انجام بدهیم.

وی افزود: در نتیجه این اقدامات، ۴ تا ۵ سیلاب بزرگی که در جنوب و جنوب شرق کشور در نیمه دوم سال ۹۸ داشتیم، با حداقل خسارت و حداکثر بهره‌وری همراه بود. این اقدامات امسال هم ادامه خواهد شد.

وزیر نیرو تاکید کرد: همانطور که دستگاه قضایی همراهی دارد، ما باید در آزادسازی حریم رودخانه‌ها بتوانیم تکالیف قانونی را انجام دهیم و نتیجه این باشد که در شرایط تغییر اقلیم، آمادگی مواجهه با سال‌های تر و خشک را داشته باشبم و از سیلاب به عنوان یک منبع آب شیرین منفعت ببریم.

اردکانیان با اشاره به پروژه‌های سدسازی در کشور، گفت: طرح های سدسازی در قالب پویش هر هفته الف-ب ایران انجام می‌شود و این هفته، هفته بیست و سوم پویش است. ما از ۲۵۰ پروژه‌ای که وعده دادیم و برنامه ریزی کردیم، تا اینجا ۱۱۲ پروژه را با سرمایه گذاری ۲۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان افتتاح کردیم.

وی تاکید کرد: اخیرا در استان هرمزگان با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان پروژه های صنعت برق به ثمر رسید و همزمان به مناسبت روز ملی روستا و عشایر برق رسانی به ۱۵۰ روستای کشور هم انجام شد.

وزیر نیرو گفت: امیداوریم تمام ۱۸ پروژه سال ۹۹ از جمله سدها، که امسال ۷ پروژه بزرگ سد مخزنی افتتاح شده است، آبگیری و افتتاح شود.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه