ضرر ۱۴ میلیارد دلاری تولیدکنندگان کانادا یی از کمبود خط لوله

تاخیرهای متعدد در توسعه ظرفیت خط لوله نفت از آلبرتا به تولیدکنندگان نفت سنگین کانادا در فاصله سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ حداقل ۱۴ میلیارد دلار آمریکا ضرر زده است.

نفت سنگین کانادا معمولا ارزانتر از شاخص قیمت نفت آمریکا معامله می شود زیرا تولید آن در خشکی محصور بوده و از بازارهای بزرگ فاصله دارد و با گریدهای نفتی مختلف مقایسه می شود. با این حال محدودیتهای خط لوله در پنج سال گذشته اختلاف قیمت نفت وسترن کانادین سلکت نسبت به شاخص وست تگزاس اینترمدیت آمریکا را افزایش داده است.

تحقیقات شرکت آی اچ اس مارکیت نشان داد بدون محدودیت ظرفیت صادرات خط لوله، نفت سنگین وسترن کانادا در مقایسه با قیمت وست تگزاس اینترمدیت در فاصله سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ می توانست حداقل سه دلار در هر بشکه بیشتر قیمت داشته باشد.

این به معنای آن است که تولیدکنندگان نفت سنگین آمریکا در پنج سال گذشته حداقل ۱۴ میلیارد دلار از ارزش نفتشان را از دست داده اند. البته آی اچ اس مارکیت خاطرنشان کرده که این برآورد محافظه کاران بوده است.

اگرچه پروژه های توسعه خط لوله نفت با تاخیرها و شکایتها مواجه شده است اما تولید نفت کانادا در فاصله سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ بیش از ۷۰۰ هزار بشکه در روز رشد کرده و مشکل ظرفیت صادرات را حادتر از گذشته ساخته است.

این مشکل در پاییز سال ۲۰۱۸ که قیمت شاخص نفت کانادا در اکتبر و نوامبر به رکورد پایین ۱۴ دلار در هر بشکه رسید و اختلاف قیمتش با شاخص نفت آمریکا حدود ۵۰ دلار در هر بشکه شد، آشکارتر شد. دولت آلبرتا در اوایل دسامبر سال ۲۰۱۸ برای تقویت قیمت نفت سنگین کانادا کاهش تولید اجباری از ژانویه سال ۲۰۱۹ را اعلام کرد. آلبرتا اکنون این کاهش تولید اجباری را لغو کرده زیرا فضای کافی در خطوط لوله وجود دارد و در بحبوحه تقاضای کمتر در شرایط همه گیری ویروس کرونا، تولیدکنندگان پایینتر از ظرفیت تولید می کنند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اوایل ماه جاری شرکت انبریج ساخت جایگزین خط لوله لاین ۳ در مینه سوتا را پس از دریافت تمامی مجوزهای لازم آغاز کرد. لاین ۳ یکی از امیدهای تولیدکنندگان نفت کانادا برای افزایش ظرفیت صادرات نفت است به خصوص که جو بایدن، رییس جمهور منتخب آمریکا احتمالا با پروژه خط لوله کی استون ایکس ال که از سوی ترامپ احیا شده بود، احتمالا مخالفت خواهد کرد.

ایسنا

نوشته‌های مشابه