لایروبی مجاری آب‌های سطحی تهران برای مقابله با سیلاب

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران، از لایروبی بیش از ۴۵ کیلومتر از مجاری آب‌های سطحی استان تهران برای مقابله با سیلاب‌های احتمالی خبر داد.

به نقل از وزارت نیرو، احمدعلی قربانیان، گفت: با توجه به حساسیت مدیریت سیلاب، ضرورت لایروبی و رفع انسداد نقاط سیل خیز و بحرانی جهت آبگذری ایمن سیلاب و همچنین کاهش خطرات سیل، شرکت آب منطقه‌ای تهران با عزم و اهتمام ویژه، انتخاب پیمانکاران واجد صلاحیت و استفاده از بخش خصوصی جهت رفع موانع آبگذری را در دستور کار خود قرار داده است.

قربانیان با بیان اینکه حدود ۴۵ کیلومتر از بازه‌های اضطراری مجاری آب‌های سطحی در سطح استان (اکثراً در محدوده‌های خارج از شهر و روستا) لایروبی شده است، تصریح کرد: در اثر این اقدامات، حجم لجن و لای در حدود یک میلیون متر مکعب از بستر مجاری آب‌های سطحی تخلیه و بستر برای عبور سیلاب‌های احتمالی آماده سازی شده است.

وی همچنین افزود: به منظور تسهیل در اجرای عملیات لایروبی نسبت به استقرار ماشین آلات در چهار حوزه) فیروزکوه و دماوند، شمیرانات ((پردیس و تهران)، (شهریار، شهر قدس، رباط کریم، اسلامشهر) و حوزه عملیاتی (پاکدشت، ری و ورامین) اقدام شد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه در سال آبی جاری نیز اجرای عملیات رفع موانع آبگذری رودخانه‌ها و مسیل‌ها همچنان استمرار دارد، گفت: همچنین از دیگر برنامه‌های این شرکت استفاده از بخش خصوصی در ساماندهی رودخانه‌ها است که در این قالب حجمی بالغ بر ۳ میلیون متر مکعب لایروبی انجام خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول با توجه به اهمیت لایروبی و رفع موانع حادثه‌خیز در رودخانه و سایر مجاری آب‌های سطحی در محدوده شهرها و روستاها و همچنین تکلیف قانونی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در محدوده‌های مورد نظر، این امر موکداً توسط این شرکت به مسئولان ذی‌ربط اعلام شده است و امیدواریم سایر دستگاه‌های ذی‌مدخل با اقدام به موقع نسبت به رفع موانع آبگذری در بازه‌های مسکونی و محل تقاطع راه‌های مواصلاتی اقدام لازم را به عمل آورند.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه