ماده مربوط به نصب کنتور هوشمند برق به کمیسیون انرژی ارجاع شد - مهرشید نیرو

ماده مربوط به نصب کنتور هوشمند برق به کمیسیون انرژی ارجاع شد

با نظر رییس مجلس، ماده مربوط به نصب شمارشگر (کنتور) هوشمند ساخت داخل برای مشترکین برق با اولویت مشترکین پر مصرف به کمیسیون انرژی برای بررسی بیشتر ارجاع شد.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) و در ادامه بررسی جزییات طرح مانع زدایی از توسعه صنعت برق ماده ۲۱ را تصویب کرده و ماده ۲۰ را برای بررسی بیشتر به کمیسیون انرژی ارجاع دادند.

طبق مصوبه مجلس در ماده ۲۱، لایحه قانونی بخشودگی بهای برق مشترکین خانگی کم مصرف مصوب ۸ /۱۲ /۱۳۵۷ و اصلاحات بعدی آن و لایحه راجع به اجازه تعیین نرخ برق برای مصارف خانگی، صنعتی، کشاورزی و سایر مصارف مصوب ۲۰ /۵ /۱۳۶۰ از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون نسخ می شوند.

همچنین ماده ۲۰ به کمیسیون انرژی ارجاع شد که در این ماده آمده است: «وزارت نیرو از طریق شرکت مادر تخصصی توانیر و شرکت های ذیربط مکلف است اقدام به نصب شمارشگر (کنتور) هوشمند ساخت داخل برای مشترکین برق با اولویت مشترکین پر مصرف کند و هزینه مربوط را به صورت اقساطی از ایشان دریافت کند. وزارت نیرو مکلف است ظرف دو ماه پس از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون برنامه تعویض و نصب کنتورهای هوشمند برق را به کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ارائه کند و هر سه ماه یکبار نیز گزارش عملکرد آن را به این کمیسیون ارائه کند.»

محمدباقر قالیباف رییس مجلس در جریان بررسی ماده ۲۰ این طرح گفت: بحثی مطرح است که در رابطه با هوشمند کردن شمارشگرها که دولت می خواهد هزینه آن را از صاحب شمارشگر یعنی کشاورز بگیرد. به چه دلیل باید هزینه را کشاورز بدهد. این کاری است که دولت به آن نیاز دارد بنابراین با توجه به ابهاماتی که در این ماده وجود دارد لازم است جهت بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع شود.

ایسنا

نوشته‌های مشابه