ابرغول‌های نفتی آمریکا

مذاکرات مدیران ابرغول‌های نفتی آمریکا برای ادغام

مدیران عامل شرکتهای اکسون موبیل و شورون اوایل سال ۲۰۲۰ برای بررسی ادغام این دو شرکت که بزرگترین تولیدکنندگان نفت آمریکا هستند، مذاکرات مقدماتی داشتند.

منابع آگاه از این موضوع به رویترز گفتند: این مذاکرات دیگر فعال نیست با این حال چنین مذاکراتی نشان دهنده فشاری است که روی بزرگترین شرکتهای صنعت انرژی وجود داشته که با پیامدهای شیوع کووید ۱۹ شامل سقوط قیمتها و تقاضا مواجه شده بودند.

یکی از این منابع آگاه گفت: مذاکرات میان دارن وودز، مدیرعامل اکسون و مایک ویرث، مدیرعامل شورون به اندازه ای جدی بود که برخی از اسناد حقوقی در خصوص جنبه های خاص مذاکرات ادغام تهیه شدند. با این حال دلیل پایان این مذاکرات معلوم نیست.

اکسون با ارزش بازار ۱۹۰ میلیارد دلار و شورون با ارزش بازار ۱۶۴ میلیارد دلار در این باره اظهارنظر نکردند. ارزش سهام این شرکتها سال گذشته پس از جنگ قیمت نفت میان عربستان سعودی و روسیه و پیامدهای شیوع ویروس کرونا سقوط کرده است. ارزش سهام اکسون افت شدیدتری داشت زیرا سرمایه گذاران نسبت به سودآوری بلندمدت و تصمیمات هزینه این شرکت نگران شده بودند.

مدیران عامل این دو شرکت در مذاکراتشان کاهش هزینه ها برای کمک به دوام آوردن در برابر رکود بازارهای انرژی را بررسی کرده بودند. اکسون در پایان سال ۲۰۱۹ حدود ۷۵ هزار کارمند و شورون ۴۸ هزار کارمند داشت.

در پی بی نتیجه ماندن مذاکرات با اکسون، شورون تولیدکننده نفت “نوبل انرژی” را در قراردادی به ارزش پنج میلیارد دلار خرید که در اکتبر تکمیل شد.

پیشنهاد ادغام میان اکسون و شورون احتمالا تحقیقات ضد انحصارطلبی از سوی وزارت دادگستری آمریکا را به دنبال داشت که معمولا ماهها طول می کشد تا تکمیل شود و احتمالا تا انتخابات ریاست جمهوری نوامبر آمریکا ادامه می یافت و ابهامات بیشتری را درباره موافقت رگولاتورها با این توافق ایجاد کرد.

در دولت بایدن این پنجره فرصت ممکن است بسته شود زیرا دموکراتها معمولا به چنین قراردادهایی روی خوش نشان نمی دهند. جو بایدن، موضوع تغییرات اقلیمی را در اولویت برنامه خود قرار داده و از مشاغل در بخش انرژی تجدیدپذیر در مقایسه با مشاغل صنعت نفت حمایت بیشتری می کند.

خبر مذاکرات ادغام ناموفق در حالی منتشر شده که شرکت اکسون از سوی برخی از سهامدارانش در خصوص جهت استراتژیک خود تحت فشار قرار گرفته است.

بر اساس گزارش رویترز، اکسون و شورون به اتفاق یکدیگر تنها از شرکت آرامکو کوچکتر بودند که ارزش بازار ۱.۸ تریلیون دلار دارد و با سرازیر کردن سیل نفت به بازار، بسیاری از شرکتهای حفاری آمریکایی را به مرز فروپاشی رساند.

ایسنا

نوشته‌های مشابه