نیروگاه شازند همچنان بر مدار مازوت‌سوزی است - مهرشید نیرو- میکروتوربین، پنل خورشیدی

نیروگاه شازند همچنان بر مدار مازوت‌سوزی است

درست ۶۰ روز از پاییز ۱۴۰۱ گذشته است، در این ۶۰ روز، سرمای شدیدی در کشور ایجاد نشد و به تبع آن مصرف گاز در بخش خانگی به اوج نرسید، اما حدود ۱۰ روز است که معضل مازوت سوزی نیروگاه حرارتی شازند دوباره خودنمایی را آغاز کرده است، معضلی که مسئولان مربوطه نه آن رد کرده و نه نسبت به آن عکس العملی نشان داده اند.

مسلما مازوت سوزی زمانی آغاز می شود که تمام یا بخشی از گاز این مجموعه صنعتی عظیم تامین نشده باشد. هر زمان که کشور با کمبود گاز مواجه شود، نیروگاه حرارتی شازند، طبق تصمیمات نهادهای بالادستی بر مدار مازوت سوزی قرار می گیرد و این شرایط در طول سال های اخیر مسبوق به سابقه است به طوری که سال گذشته با وجود همه نقدها، اعتراضات و جلسات متعدد، نیروگاه از ۲۷ آذرماه مشغول استفاده از سوخت مازوت شد و تا پایان سال بالغ بر ۴۷۰ میلیون لیتر مازوت استفاده کرد و عملا رکورد سال ۱۳۹۹ در استفاده از مازوت را شکست.

امسال با وجود شرایط عادی هوا و عدم بروز سرمای شدید در کشور، مازوت سوزی را آغاز کرده است و آنچه از خروجی دودکش های این مجموعه استنباط می شود این است که با تمام قوا مشغول مازوت سوزی است. در واقع روز جمعه ۲۰ آبانماه بود(۳۷ روز زودتر از سال گذشته) که تصاویر و ویدئوهایی در فضای مجازی منتشر و عنوان شد که نیروگاه حرارتی شازند در حال استفاده از مازوت است.

امروز، پس از ۱۰ روز، هیچگونه اظهار نظری در فضای عمومی جامعه نسبت به این اقدام از سوی مسئولان مرتبط مشاهده نشده و پاسخی به نگرانی های مردم داده نشده است.

خبرنگار ایسنا، برای دریافت پاسخی در این خصوص با تعدادی از مسئولان تماس گرفت، اما پاسخی از آنها دریافت نکردیم.

در این بین تنها فعالان محیط زیست که در واقع شهروندان مطالبه گر این شهر آلوده هستند، مراتب نقد و اعتراض خود را به صورت شفاف بیان می کنند.

فعالان محیط زیست مازوت سوزی نیروگاه را نمی پذیرند

دکتر سیاوش آقاخانی فعال محیط زیست در استان مرکزی با انتقاد از وضعیت مازوت سوزی در نیروگاه حرارتی شازند به ایسنا گفت: فعالین محیط زیست شهر اراک در دو سطح نسبت به وضعیت فعلی نیروگاه شازند و روند مازوت سوزی معترض هستند و امسال نمی توانیم این وضعیت را بپذیریم.

وی تصریح کرد: یک سطح از این نقدها و اعتراضات به مدیران استانی باز می گردد. نیروگاه ۱۰ روز است که در حال استفاده از مازوت است، اما یک جلسه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک و کارگروه اضطرار برای تبیین وضعیت و برنامه ریزی برای عبور از این وضعیت برگزار نشده است و در حال شانه خالی کردن هستند و حتی جلسات کم اثر گذشته که خروجی آن انجام اقدام مشترک برای پیگیری مطالبه گاز از سطوح مختلف بود نیز برگزار نشده است.

اراک گرفتار سکوت معنادار مدیران/رایزنی برای تامین گاز صورت نگرفته است

آقاخانی با تاکید بر اینکه امسال اراک یکی از وحشتناک ترین شرایط آلودگی هوا را سپری کرده است، گفت: اراک امسال به دلیل وجود پدیده آلودگی هوا در ابتدای سال و ثبت تنها یک روز دارای شرایط هوای پاک در نیمه نخست سال، در حال شکستن رکورد سال گذشته خود در بحث تعداد روزهای ناسالم و آلوده است، از طرفی الگوی زمستانی آلودگی هوای اراک به دلیل پایین بودن لایه اینورژن نشان می دهد که روزهای سختی را پیش رو داریم، اما با این وجود از برگزاری یک جلسه کارگروه پرهیز شده است در حالی که این جلسات در استان های دیگر در حال برگزاری است.

وی با تاکید بر اینکه حتی رایزنی برای تامین گاز نیروگاه را شاهد نیستیم، افزود: عملا شاهد یک سکوت دردناک و معنادار از مدیران استان و نمایندگان شهر اراک در مجلس شورای اسلامی هستیم و هیچ عکس العملی را طی ۱۰ روز اخیر شاهد نبوده ایم، در حالی که باید در قبال سلامت نیم میلیون شهروند در دشت اراک و شازند پاسخگو باشند. سال گذشته حداقل، رایزنی با مدیران و مسئولان ارشد کشور و شورای عالی امنیت ملی برای جلوگیری از مازوت سوزی نیروگاه حرارتی شازند صورت گرفت، اما امسال هیچ اقدامی را نمی بینیم و این روند بسیار دردناک است.

نقض آشکار ماده ۱۲ قانون هوای پاک/تامین گاز برخی نیروگاه ها به هر قیمتی

این فعال محیط زیست در شهر اراک با اشاره به اینکه نقض آشکار قانون صورت گرفته است، بیان کرد: شورای عالی امنیت ملی تصمیم گیرنده بحث کمبود گاز و مازوت سوزی در برخی از نیروگاه هاست، اما تصمیمات اخذ شده، برای فعالان محیط زیست و شهروندان اراکی قابل قبول نیست، در طول سه سال اخیر ماده ۱۲ قانون هوای پاک زیر پا گذاشته شده و دستور مازوت سوزی داده می شود و نهادهای بالادستی عملا دستور نقض قانون را می دهند.

وی افزود: این تصمیمات پذیرفتنی نیست. ایران دومین کشور تولیدکننده گاز در جهان است، اما در تامین گاز خانگی و صنایع دچار مشکل شده و ناچار به صدور دستور مازوت سوزی، تهدید سلامت عمومی و نقض قانون می شود که جای سوال دارد.

نگرانی برای رکوردزنی جدید

وی با اشاره به برخی از فشارها و نگاه های سیاسی نسبت به فعالیت برخی از نیروگاه ها و مازوت سوزی ها، گفت: گاز برخی از نیروگاه های کشور به هر قیمتی تامین می شود ولی استان هایی که لابی سیاسی کمتری دارند مظلوم واقع می شوند. شهر اراک نیز سال گذشته رکورد سوزاندن مازوت نسبت به سال ۹۹ را شکست و امسال نیز نگرانیم که مجددا این رکوردها شکسته شود.

با چه معیاری دستور مازوت سوزی داده می شود؟

آقاخانی تاکید کرد: رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در سفر ریاست جمهوری به استان مرکزی، درخصوص تامین گاز نیروگاه قول مساعد داد، اما این روزها، پیش از شروع روزهای سرد و یخبندان، شاهد مازوت سوزی در نیروگاه حرارتی شازند هستیم و در واقع این نیروگاه اولین نیروگاهی است که امسال مازوت سوزی را آغاز کرده و امروز رییس سازمان و تصمیم گیران درخصوص مازوت سوزی باید پاسخ بدهند و بگویند که با چه معیار و منطقی در شهری که رکوردهای آلودگی را طی دو سال اخیر جابجا کرده و الگوهای تابستانی، زمستانی و روزانه آلودگی دارد، دستور مازوت سوزی داده می شود.

وی بیان کرد: مردم اراک نسبت به این وضعیت سوال دارند، نقد و اعتراض دارند و امیدواریم تغییر نگاه در این رابطه صورت بگیرد. سلامت شهروندان در شهرهای آلوده که الگوهای آلودگی در آنها به صورت مستمر در حال تکرار است، بر هر موضوعی اولویت دارد و این موضوع به قدری اهمیت دارد که در صورت نیاز و در شرایط اقتصادی فعلی باید به قیمت قطع گاز دیگر صنایع تمام شود.

این فعال محیط زیست در اراک اضافه کرد: امروز استان می تواند از ظرفیت فعالان محیط زیست استفاده کند، اما برگزاری جلسه کارگروه و برنامه ریزی و تدوین راهکار برای جلوگیری از مازوت سوزی نیروگاه شازند بی پاسخ مانده است.

مسئولان استان پیگیر تامین گاز نیروگاه/بخشی از نیروگاه در حال اورهال است

به گزارش ایسنا؛ معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار مرکزی به عنوان تنها مسئولی که سوال ایسنا در این خصوص را بی پاسخ نگذاشت، با تایید استفاده از مازوت به عنوان بخشی از سوخت اینروزهای نیروگاه و با اشاره به اینکه قطعا مسئولان استان نسبت به مازوت سوزی نیروگاه حرارتی شازند حساس و از این حیث نیز ناراحتند، گفت: از همان روز اول مازوت سوزی، جلسات، رایزنی ها و مکاتبات برای تامین گاز حداکثری برای نیروگاه در حال انجام است و نسبت به این موضوع حساسیت ویژه ای وجود دارد.

دکتر مهدی زندیه وکیلی تاکید کرد: بخش عمده ای از نیروگاه به دلیل تعمیرات اساسی و اورهال از مدار خارج است و بخش دیگر نیز با سوخت گاز و مازوت در حال فعالیت است که در صدد تامین گاز هستیم.

وی افزود: البته با وجود این مازوت سوزی، شرایط هوایی اراک به حالت آلودگی شدید و اضطرار نرسیده است و در حال حاضر مشکل خاصی وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، شهروندان اراکی متاسفانه در سال های اخیر هیچ خاطره خوشی از نیروگاه حرارتی شازند ندارند، این نیروگاه عظیم بخشی از برق مورد نیاز کشور را تامین می کند، اما متاسفانه تولید برق در این نیروگاه برای مردم اراک و شازند، بسیار گران تمام شده است.

درست است که اراک روزهای پایانی آبانماه را در شرایط هوایی قابل قبول سپری کرد، اما هواشناسی استان، طبق بررسی نقشه ها و پیش بینی ها، برای یکشنبه ۲۹ آبانماه تا اول آذرماه هشدار زرد صادر و اعلام کرد با توجه به افزایش سکون نسبی جو و پایداری هوا، افزایش پتانسیل انباشت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا در اراک وجود دارد و مسلما در شرایطی که نیروگاه مازوت می سوزاند قطعا کیفیت هوا به شکل محسوس کاهش می یابد و گروه های حساس در معرض خطر قرار خواهند داشت.

در طول سال های اخیر اصلی ترین و اولین مطالبه مردم شهر اراک هوای پاک و سالم بوده و حتی در سفر ریاست جمهوری این مسئله بارها و بارها از سوی فعالین محیط زیست، فعالین اجتماعی و مدیران استان مطرح شد، اما متاسفانه با وجود قول های مساعد از سوی مسئولان مختلف، این وعده ها روی عمل به خود ندید و امروز اراک و اراکی ها گوگرد ناشی از مازوت سوزی نیروگاه حرارتی شازند را می بلعند.

با توجه به پیگیری های متعدد و ویژه و تاکیداتی که از سوی مسئولان استان بویژه در سفر رییس جمهور به استان مرکزی درخصوص آلودگی هوای اراک صورت گرفت، انتظار نمی رفت که استان در قبال مازوت سوزی نیروگاه شازند کوتاه بیاید و در واقع انتظار عمومی در این حوزه پافشاری و استمرار مسئولان بر کاهش معضل آلودگی های زیست محیطی استان بویژه آلودگی هوا مخصوصا در حوزه آلودگی های ناشی از فعالیت صنایع نفتی است.

 ایسنا

نوشته‌های مشابه