هیچ یک از نیروگاه‌های بنیاد مستضعفان مازوت نمی‌سوزانند

مدیرعامل نیروگاه های بنیاد مستضعفان با اشاره به سهم ۵ درصدی در تولید برق کشور، تاکید کرد: هیچکدام از نیروگاه‌های بنیاد مستضعفان مازوت نمی‌سوزانند و تجهیزات استفاده از مازوت را ندارند.

به نقل از بنیاد مستضعفان، محسن امیری با اشاره به فعالیت تمام نیروگاه‌های زیرمجموعه هلدینگ برق و انرژی صبا، اظهار کرد: نیروگاه‌های زیرمجموعه این هلدینگ جمعاً سهمی معادل ۵ درصد از برق تولید شده در کشور را دارند و ظرفیت تولید آنها معادل بیش از ۳۸۰۰ مگاوات است.

مدیرعامل گروه برق و انرژی وابسته به بنیاد مستضعفان در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر استفاده از مازوت توسط برخی از نیروگاه‌های کشور افزود: سوخت تمامی نیروگاه‌های زیرمجموعه این هلدینگ به جز نیروگاه چابهار، گاز است و در صورت قطعی گاز یا هر اتفاق دیگر، هیچیک از این نیروگاه‌ها، امکان سوزاندن مازوت و استفاده از این سوخت را به دلیل عدم دارا بودن تجهیزات متناسب با سوخت مازوت ندارند.

به گفته امیری، نیروگاه چابهار نیز به دلیل عدم دسترسی آن منطقه به گاز، گازوئیل سوز است و این نیروگاه نیز به هیچ وجه توانایی استفاده از سوخت مازوت را ندارد.

وی گفت: سوخت جایگزین گاز در نیروگاه هزار مگاواتی خرمشهر، نیروگاه علی آباد و نیروگاه قم گازوئیل است و نیروگاه خرم آباد نیز با توجه به جدید الاحداث بودن آن هنوز تجهیزات سوخت جایگزین گاز به طور کامل در آن نصب نشده است.

امیری خاطرنشان کرد: نیروگاه زرگان در اهواز نیز که یک نیروگاه قدیمی است، تمام تجهیزات سوخت مازوت آن، در زمان واگذاری به بنیاد مستضعفان از مدار تولید خارج شد و این نیروگاه نیز به هیچ وجه امکان سوزاندن مازوت و استفاده از این سوخت را ندارد.

مدیرعامل گروه برق و انرژی بنیاد مستضعفان تصریح کرد: حضور بنیاد مستضعفان در صنعت برق و نیروگاهی کشور به دلیل کمک به توسعه زیرساخت‌هایی است که شاید بخش خصوصی تمایل کمتری برای ورود به آن دارد و ما در این مجموعه اقتصادی، نسبت به حفظ محیط زیست و میزان آلایندگی‌های نیروگاهی حساسیت بالایی داریم.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه