وزارت نفت ۱.۵ میلیون خودرو LPG سوز را نادیده گرفت

یک کارشناس حوزه گاز گفت: اکنون ۱.۵ میلیون خودرو LPG در کشور وجود دارد و بهانه قیمت گذاری دلیل موجهی برای نادیده گرفتن این تعداد صاحبین خودرو در کشور نیست.

وزارت نفت با انتشار سندی تحت عنوان سند مقدماتی تأمین انرژی بخش حمل و نقل کشور، اقدام به حذف LPG از سبد سوخت کشور کرده است. در حالی این اقدام انجام می‌شود که چالش‌های قیمت گذاری و مجدداً « پذیرش پرداخت دراز مدت یک یارانه جدید» یکی از دلایل وزارت نفت برای اقدام مذکور است. این در حالی است که اکنون با توجه به تولید سالانه ۱۸ میلیون تن LPG در کشور، برای حدود ۹.۵ میلیون تن آن محل مصرفی در نظر گرفته نشده است و تنها ۸.۵ میلیون تن آن مورد مصرف داخلی است.

بنابراین اگر این مقدار به عنوان اتوگاز در خودروها مصرف شود، می‌توان مقدار بنزین و دیزل معادل آزاد شده را صادر کرد.

رضا رحیمی، کارشناس حوزه صنعت گاز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با در نظر گرفتن این موضوع که صادرات بنزین و گازوئیل به طور میانگین با قیمت ۱۵۰ دلار گران‌تر از LPG انجام می‌شود، بنابر این با صادر نمودن بنزین و گازوئیل آزاد شده معادل LPG، مبلغی در حدود ۱.۴ میلیارد دلار ارزآوری برای کشور را شاهد هستیم. علاوه بر این از هدر رفت LPG مازاد تولیدی در خط لوله گاز طبیعی و فلرها جلوگیری می‌شود.

کاهش سهم یارانه دولتی با تکیه به درآمدهای جدید

وی افزود: با توجه به درآمد حاصل از جایگزینی اتوگاز با بنزین و گازوئیل می‌توان بدون ریسک به چالش‌های قیمت گذاری و در نظر گرفتن یارانه جدید تن داد.

به گفته این کارشناس حوزه گاز استفاده نکردن از ال پی جی به عنوان سوخت مورد استفاده به دلیل برتری‌هایی که از منظر عدم آسیب رسانی به مکانیک خودرو، میزان پیمایش بالاتر نسبت به سوخت گازی، ایمنی بالاتر نسبت به گاز سی ان جی و جایگزینی راحت تر در پمپ بنزین‌ها دارد، می‌تواند برای دولت هزینه زایی مضاعف داشته باشد.

رحیمی با اشاره به اینکه اکنون ۱.۵ میلیون خودرو LPG در کشور وجود دارد و بهانه قیمت گذاری دلیل موجهی برای نادیده گرفتن این تعداد صاحبان خودرو در کشور نیست، تصریح کرد: همچنین نباید این دلیل بهانه‌ای شود برای هدر رفت سالانه ۹.۵ میلیون تن LPG در کشور.

وی ادامه داد: مطالعه تجربه سایر کشورها نیز نشان دهنده این است که کشوری مانند روسیه با وجود دارا بودن منابع فراوان CNG و تولید بنزین، از LPG نیز در سبد سوخت خود بهره می‌گیرد و یکی از دلایل این کار دولت روسیه، پایداری امنیت سبد سوخت حمل و نقلی است.

CNG و LPG جایگزین بنزین و گازوئیل

وزارت نفت در حالی حذف کامل LPG از سبد سوخت حمل و نقل را در نظر گرفته که آن را تنها با CNG مقایسه کرده است. در حالی که همزمان می‌توان از این دو سوخت به عنوان جایگزین‌های مناسب بنزین و دیزل از نظر اقتصادی برای دولت و مردم استفاده کرد. همچنین در شرایطی وزارت نفت چالش قیمت گذاری را بهانه‌ای برای حذف LPG از سبد سوخت قرار داده است که تجربه اخیر افزایش قیمت بنزین و مشکلاتی که در آبان ماه ۹۸ پیش آمد نشان داد که چالش‌های قیمت گذاری سوختی مانند بنزین به دلیل استفاده عموم مردم از آن، بسیار شدیدتر از مسائل مربوط به LPG و CNG خواهد بود.

چالش‌های ال.پی.جی قابل مدیریت است

بنابر این با رسمی نمودن استفاده ازLPG در سبد سوخت حمل و نقل کشور، طبق پیش بینی‌های کارشناسان، حتی در صورت اعمال اصلاحات قیمتی برای این سوخت، به دلیل گستره محدودتر آن نسبت به بنزین، مشکلات و چالش‌هایی همچون بنزین پدید نخواهد آمد و تصمیم گیری ها در رابطه با اعمال سیاست‌های استفاده از آن در سبد سوخت، آسان‌تر خواهد بود. از سوی دیگر نیز با در نظر گرفتن یارانه یا سهمیه استفاده از LPG برای افراد مناطق فاقد گاز طبیعی، می‌توان مشکلاتی که در توزیع LPG در کشور در فصول سرد سال وجود دارد را برطرف نمود.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه