پروژه نفتی عظیم روسیه در قطب شمال

روسیه در حال گسترش یک پروژه نفتی بزرگ با هدف تقویت موقعیتش در قطب شمال است.

به نقل از راشاتودی، شرکت روسنفت روسیه در حال توسعه پروژه‌ای چند میلیارد دلاری به نام «ووستوک اویل» است که انتظار می‌رود حضور این کشور را در منطقه قطب شمال گسترش دهد و اقتصاد روسیه را تقویت کند.

ایگور سچین، مدیرعامل روسنفت که این هفته با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دیدار کرد، متعهد شد «ووستوک اویل» تا سال ۲۰۲۴ میلادی تا ۳۰ میلیون تن نفت را از مسیر دریای شمال به بهره‌برداری برساند.

به گفته مدیرعامل روسنفت، پروژه یادشده در مجموع تولید، حمل‌ونقل و انتقال بیش از سالانه ۵۰ میلیون تن نفت را در مرحله اولیه و تا ۱۰۰ میلیون تن را در مرحله دوم تضمین می‌کند.

پوتین این پروژه را بسیار بزرگ و امیدوارکننده نامید و پیش از این گفته بود: این پروژه تولید ناخالص داخلی روسیه را به‌طور کلی افزایش می‌دهد و سبب افزایش حمل محموله‌ها در مسیر دریای شمال و البته تقویت موقعیت روسیه در قطب شمال می‌شود.

«ووستوک اویل» با هدف توسعه میدان‌های نفت و گاز و زیرساخت‌های انرژی در مناطق دورافتاده شمالی روسیه تعریف شده است، این طرح شامل ساخت خط لوله ۷۷۰ کیلومتری، مجتمع بندری و دو فرودگاه است که سبب ایجاد ده‌ها هزار شغل جدید می‌شود.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه