جمهوری آذربایجان

آغاز مجدد واردات انرژی از جمهوری آذربایجان

وزیر نیرو گفت: قرارداد واردات انرژی از باکو موضوع مورد بحث بود که شرکت آذر انرژی جمهوری آذربایجان مسئول این پروژه است و در مدت دو الی سه هفته‌ی آینده واردات انرژی را از سر خواهیم گرفت.

رضا اردکانیان روز دوشنبه ۱۰ خردادماه، بعد از جلسه مشترک با وزیر انرژی آذربایجان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در آذر ماه سال گذشته و در تهران در خصوص فعالیت‌های مختلف پروژه‌های این منطقه از جمله نیروگاه برق آبی اردوباد و مارازاد یادداشت تفاهمی را امضا کرده بودیم و امروز نیز مذاکرات و توافقات انجام شده را مرور کردیم که نتایج خوبی هم در پی داشت.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: موضوع بعدی سرعت دادن به پروژه‌ی همزمان کردن سیستم برق کشورهای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه بود که مشاور ایرانی با سرعت در حال انجام کارهای این پروژه است و تا قبل از پایان امسال فعالیت اجرایی پروژه انجام خواهد شد.

اردکانیان خاطرنشان کرد: موضوع دیگر نیز تکرار آمادگی شرکت‌های ایرانی در بخش‌های مختلف ساخت و ساز و آب و برق برای مشارکت مناطق آزاد شده جمهوری آذربایجان بود که با استقبال وزیر انرژی این کشور نیز مواجه شد.

رابطه نیم قرنی ایران و آذربایجان

وزیر انرژی جمهوری آذربایجان نیز در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: روابط بین دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران از جمله موارد نادری است که به مدت نیم قرن تداوم داشته است و امروز این جشن را برگزار و افق‌های همکاری آتی را نیز ترسیم کردیم.

پرویز شهبازوف ادامه داد: در خصوص اردوباد نیز مذاکراتی انجام دادیم و در مورد ادامه‌ی همکاری ساخت سد اردوباد صحبت‌هایی انجام خواهد شد که اسناد مربوط از طرف ایرانی ارائه شده است.

وی ادامه داد: کارهای مربوط به سد خداآفرین تقریبا تمام شده است و سد قزل قلعه نیز رو به اتمام است و ما کارها را به صورت فعال پیش می‌بریم.

وی با اشاره به لوایح در دست اجرا نیز خاطرنشان کرد: لوایح مختلفی از جمله ساخت نیروگاه گازی نخجوان، ساخت سد خدافرین و قیزیل قلعه از جمله لوایحی هستند که در آینده از نظر منابع آبی و تولید انرژی و برق کمک شایانی به تامین انرژی دو کشور خواهند کرد.

وزیر انرژی جمهوری آذربایجان با اشاره به تعبیر رییس جمهور این کشور در خصوص قره باغ، تاکید کرد: همانطور که الهام علی اف قره باغ را به عنوان منطقه انرژی سبز نام برده است، همین امر در حال اتفاق افتادن است.

وی در خصوص تبادل انرژی بین دو کشور نیز افزود: مبادله انرژی اکنون در حال انجام است و در آینده نیز تداوم خواهد داشت و در مورد مبادله‌ی انرژی‌های احیا شونده نیز تبادل نظر و در مورد همکاری‌های آتی همفکری کردیم.

نوشته‌های مشابه