ادامه تولید نفت ایران در شرایط تحریم و کرونا

مدیرعامل شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، از ادامه استخراج نفت با وجود تحریم و کرونا خبر داد.

به نقل از صدا و سیما، احمد محمدی گفت: ظرفیت تولید در میدان‌های شرکت مناطق نفت خیز جنوب، حدود ۳ و نیم میلیون بشکه در روز است که با توجه به سیاست‌های اعلامی، به طور میانگین ۸۰ درصد از این ظرفیت تولید می‌شود.

وی افزود: تولید نفت در مناطق نفت خیز جنوب عملیاتی است و با وجود اعمال تحریم‌ها و شیوع کرونا و ایجاد مشکل برای برخی از کارکنان، اما کار متوقف نشده است و تولید نفت پیوسته ادامه داد.

مدیرعامل بزرگترین شرکت تولید کننده نفت کشور افزود: هم اکنون تمام نفت مورد نیاز پالایشگاه‌های کشور و مبادی صادراتی در مناطق نفت خیز جنوب تولید می‌شود و با وجود تمام مشکلات ناشی از تحریم و کرونا، این روند حتی برای لحظه‌ای متوقف نشده است.

محمدی با اشاره به امضا ۶ قرارداد طرح افزایش نگهداشت تولید در میدان‌های شرکت نفت خیز جنوب در اوایل سال گذشته گفت: پیشرفت فیزیکی این قراردادها بین ۲۴ تا ۵۰ درصد است.

وی به امضای ۱۳ قرارداد جدید با هدف نگهداشت و افزایش تولید نفت در هفته گذشته اشاره کرد و ادامه داد: من نام این قراردادها را طرح‌های تمام ایرانی گذاشتم، چون صفر تا صد این طرح‌ها با اتکا به دانش و توانمندی‌های شرکت‌های داخلی اجرا خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت خیز جنوب افزود: بر اساس قراردادهایی که سال گذشته به امضا رسید، ۷ چاه حفاری تکمیل شده و چند چاه در مرحله تکمیل است.

محمدی با تاکید بر اینکه در بازه زمانی و با توجه به شرایط تحریمی و کرونا روند کار دچار کندی شد، گفت: در تلاشیم با برنامه‌ریزی مجدد در بازه زمانی منطقی، این قراردادها به نتیجه برسد.

به گفته مدیر عامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب، در قراردادهای ۶ گانه، ۱۰۰ هزار بشکه افزایش نگهداشت تولید محقق خواهد شد.

وی افزود: متناسب با پیشرفت طرح‌ها، افزایش نگهداشت تولید محقق خواهد شد و چاه‌هایی که به سرانجام می‌رسد آماده تولید هستند.

محمدی تاکید کرد: در ادامه قراردادهای قبلی، ۱۱ قرارداد نیز در حوزه مناطق نفت خیز جنوب امضا شد که در آینده بسیار نزدیک، عملیات اجرایی این قراردادها شروع می‌شود و علاوه بر ایجاد اشتغال و حداکثرسازی ساخت داخل، طرح‌های نگهداشت تولید را نیز به اعداد بهتری می‌رساند.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ قرارداد دیگر نیز برای نگهداشت و افزایش تولید نفت در مناطق نفت خیز تعریف شده است، گفت: برندگان سه قرارداد تا نیمه شهریور مشخص می‌شود و باقی قراردادها نیز تا سه ماه آینده تعیین تکلیف خواهند شد.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه