افزایش دو هزار و ۲۹ مگاواتی توان نیروگاه‌های کشور

مدیرعامل شرکت برق حرارتی گفت: از سال ۹۵ تا امسال بیش از ۲۰۲۹ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق در کشور ایجاد شده، در حالی که نیروگاه جدیدی احداث نشده است.

به نقل از وزارت نیرو، محسن طرز طلب در هفته بیستم پویش هر هفته الف ب ایران و آئین قدردانی از تولیدکنندگان برق و بهره برداری از طرح‌های ارتقای توان عملی و رفع محدودیت تولید در نیروگاه‌های برق گفت: افزایش ظرفیت تولید در نیروگاه‌های کشور با اجرای طرح‌های ارتقا توان و رفع محدودیت‌های موجود در نیروگاه‌های تولید برق انجام شده است، در حالی که سرمایه گذاری در این بخش بسیار کمتر از احداث یک نیروگاه جدید است.

وی افزود: در ۶ ماه نخست امسال میزان انرژی تولید شده در کشور ۱۸۴ میلیارد کیلووات ساعت بوده که این رقم در مقایسه با سال گذشته ۴ و دو دهم درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی با اشاره به این که ۹۰ درصد انرژی تولید شده در سال ۹۹ توسط نیروگاه‌های حرارتی انجام شده است ادامه داد: حداکثر توان ما تا روز گذشته ۴۸ هزار و ۸۶۳ مگاوات بود که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۳ درصد رشد داشته است.

به گفته این مقام مسؤول در ۶ ماه امسال میزان برق فروخته شده در کشور ۲۱ و سه دهم درصد افزایش داشته و نرخ خرید برق نیز از ۵۵ تومان به بیش از ۶۶ تومان افزایش یافته است.

وی با بیان این که امسال ۹۰ هزار مگاوات تعمیرات اساسی و دوره‌ای در نیروگاه‌های برق حرارتی انجام شده است گفت: این مقدار نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، اما بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده در سال ۱۴۰۰ یازده درصد افزایش دارد.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی افزود: در شش ماه امسال ۱۲۳۹ مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شد که این رقم نسبت به سال گذشته هنوز هم کمی عقب است که ما این عقب افتادگی را در شش ماه دوم سال جبران می‌کنیم.

خبرگزاری مهر

نوشته‌های مشابه